niedziela, 20 kwietnia, 2025

Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ponownie otwarta! Remont i nowe eksponaty

Od soboty 18 stycznia wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej znów jest dostępna dla zwiedzających. Przypomnijmy, że od 7 do 17 stycznia była ona zamknięta z powodu napraw
 i montażu nowych elementów ekspozycji. Na sobotniej konferencji prasowej władze Muzeum omówiły efekty przeprowadzonych prac remontowych.

W wydarzeniu udział wzięli dyrektorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – prof. Rafał Wnuk i dr Janusz Marszalec. Obecni byli również prof. Paweł Machcewicz i prof. Piotr Majewski – byli dyrektorzy Muzeum i współtwórcy pierwotnego kształtu wystawy głównej. Informacji prasie udzielał także dr Jan Szkudliński, kierownik Działu Naukowego i szef zespołu odpowiadającego za zmiany.

W ramach prac konserwatorskich i remontowych przebudowano niektóre ekspozytory i zmieniono ich położenie, a także wymieniono posadzkę w sekcji wystawy poświęconej przymusowym przesiedleniom prowadzonym przez niemiecki i radziecki totalitaryzm.

– Przywracamy blask wnętrzom, aby oddziaływały na naszych gości z równą siłą jak w momencie otwarcia 8 lat temu – mówi dyrektor MIIWŚ prof. Rafał Wnuk.

Wprowadzono również kilka nowości, w tym rozszerzenie opowieści o rtm. Witoldzie Pileckim, który został zaprezentowany jako postać ikoniczna w części wprowadzającej do sekcji „Opór”. Jest to drugie miejsce na wystawie, gdzie pojawia się historia rotmistrza. Ekspozycja została wzbogacona również o pamiątkę po rodzinie Ulmów – książkę z własnoręcznym podpisem jej właściciela – Józefa Ulmy. Dzięki uprzejmości jego bratanka Jerzego Ulmy i Instytutu Pileckiego eksponat było można oglądać w Muzeum już od listopada zeszłego roku w ramach cyklu „Wejście w historię”. Teraz artefakt został wkomponowany w wystawę główną. Warto podkreślić, że MIIWŚ to jedyna placówka (oprócz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej), która posiada eksponat będący przedmiotem należącym do rodziny Ulmów.

Publicznie zobowiązaliśmy się do wprowadzenia nowych wątków na wystawie i zobowiązania tego dotrzymujemy. Liczymy, że rozszerzenie opowieści o rtm. Pileckim i dodanie postaci ojca Kolbego wyciszą emocje wokół ekspozycji – mówi prof. Rafał Wnuk.

Do Muzeum powróciły też inne wyjątkowe przedmioty:

– przestrzelony polski hełm z września 1939 r. – do sekcji poświęconej cenie wojny;

– radziecka gra planszowa ilustrująca wszechobecną w systemie ZSRR indoktrynację ideologiczną – do sekcji poświęconej radzieckiemu totalitaryzmowi;

– makata wykonana prawdopodobnie przez przedstawicieli mniejszości narodowych w przedwojennej Polsce, sławiąca wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie polskie po 17 września 1939 r. – do sekcji poświęconej agresji ZSRR na Polskę;

– ukrywana przez rodzinę prof. Gruszkowskiego flaga polska ze Lwowa – do sekcji mówiącej o „repatriacji” ludności polskiej z odebranych ziem wschodnich.

– Nasze Muzeum to żywy organizm, który bezustannie ewoluuje. Wystawa zmienia się na lepsze. Z jednej strony wróciły niezwykle cenne eksponaty, wycofane przez naszych poprzedników (makata, przestrzelony hełm), a z drugiej doszły nowe, nie mniej wartościowe (m.in. odznaka cichociemnych i książka z biblioteki Józefa Ulmy) – zauważa prof. Wnuk.

Ponadto umieszczono we właściwym kontekście opis i eksponaty dotyczące postaci kpt. Antoniego Kasztelana – zostały przeniesione do sekcji poświęconej niemieckiej okupacji Polski. Zmieniono także tablicę ukazującą krwawy bilans wojny, uwzględniając straty podawane w liczbach bezwzględnych. Na wystawie pojawiły się też nowe treści dotyczące partyzantek w wybranych krajach okupowanej Europy.

Przywrócony w maju 2024 r. film „Dyptyk”, wieńczący zwiedzanie, został uzupełniony o sceny przedstawiające kluczowe wydarzenia z lat 2017–2023.

Autorzy wystawy dokonali ponadto korekt stylistycznych i poprawek błędów wskazywanych przez pracowników i zwiedzających.

– Wprowadzone zmiany i uzupełnienia wynikają również z nowych ustaleń badawczych i wsłuchiwania się w głosy społecznego zainteresowania. Zostały przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami naukowymi i wystawienniczymi. Nadal jednak bohaterowie – zarówno ci znani, jak i rzadko pamiętani – pozostają ważnym punktem tej opowieści, którą każdego dnia poznają zwiedzający z całego świata – wyjaśnia dr Jan Szkudliński.

Prace remontowe na wystawie głównej są jeszcze kontynuowane w sekcji katyńskiej (8.2)  i w przestrzeni dotyczącej deportacji i przesiedleń (8.3). Potrwają do 10 lutego. Z kolei wystawa „Podróż w czasie” zostanie otwarta we wtorek 21 stycznia. Do końca lutego zwiedzający mogą również oglądać wystawę czasową „Las. Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni.”. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej.

Aleksandra Trawińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...