niedziela, 20 kwietnia, 2025

Ferie 2025 – Muzeum Karkonoskie

Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zapraszamy na pełną kolorów i finezji podróż do epoki baroku, gdzie wspólnie przygotujemy się na…Barokowy Karnawał w Muzeum Karkonoskim!
W dniach 21.01 – 28.02.2025, w godzinach 9:00 – 15:00:
środa = piątek grupy zorganizowane
każdy wtorek osoby indywidualne,
zapraszamy na pełne twórczej fantazji warsztaty łączące okres karnawału z naszą najnowszą wystawą czasową „W cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”, ukazującą epokę baroku w Karkonoszach.
Do wyboru proponujemy Państwu:
Karnawałową Maskę 3D oraz Barokowy Żabot.
Koszt warsztatu – 20zł/os.
MASKA KARNAWAŁOWA 3D
Zajęcia dedykowane są dla dzieci od 6 lat, młodzieży i dorosłych. Każdy uczestnik warsztatu będzie miał okazję samodzielnie wykonać kolorową maskę, która sprawdzi się podczas karnawałowych zabaw. Bazą do powstania prac będzie sztywny materiał poliamidowy z efektem 3D – gotowych szablonów masek ze znanych postaci bajek , filmu oraz tradycyjnego wizerunku masek weneckich. Przygotowane maski należy pokolorować, ozdobić barwnymi piórkami, kolorowym papierem, cekinami, błyszczącym brokatem. Czas zajęć: ok. 1h.
BAROKOWY ŻABOT
Warsztat skierowany dla wszystkich grup wiekowych. Każdą karnawałową kreację uświetni dostojny żabot na którym nie może zabraknąć połyskujących elementów, koronek, wstążek i krepy. Czas zajęć: ok. 1h.
Dodatkowo
01.02.2025 (sobota) w godzinach 10:00 – 15:00 zapraszamy na indywidualne Warsztaty Rodzinne:
Karnawałowa Maska 3D oraz kolorowy Kapelusz Barokowy.
Koszt warsztatu – 20zł/os.
Rezerwacja oraz szczegółowe informacje dotyczące warsztatów:
tel: 75 645 50 89, e-mail: edukacja@muzeumkarkonoskie.pl

22 stycznia 2025 o godz. 12:00 zapraszamy na wykład dr. Ivo Łaborewicza – “Socjotopografia w Jeleniej Górze w 1 połowie XVIII w.”
Tematem wystąpienia będzie próba opisania społeczeństwa i przestrzeni nowożytnej Jeleniej Góry w I połowie XVIII w. (do czasów pruskich, czyli roku 1742). Opierając się na zapisach w ówczesnych księgach hipotecznych, ukazane zostaną poszczególne cechy rzemieślnicze, zakłady i inne instytucji funkcjonujących w mieście. Przedstawione zostaną poszczególne grupy zawodowe (m.in. po względem ilościowym i w miarę możliwości majątkowym), jak i zajmowane przez ich przedstawicieli budynki oraz podjęta zostanie próba ukazania i oceny rozmieszczenia poszczególnych zawodów w przestrzeni miejskiej, jak również powiązanie zajmowanych przez nich obszarów z lokalnym nazewnictwem. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

29.01.2025 o godz. 9:00 Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają na 35. „Karkonoskie spotkania krajoznawczo-historyczne”.
Podczas pierwszej części spotkania uczestnicy wezmą udział w kuratorskim oprowadzaniu po najnowszej wystawie czasowej „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”.
W drugiej części spotkania udadzą się na spacer do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym zobaczą jak styl barokowy wpłynął na wyposażenie świątyni. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

09.02.2025 o godz. 12:00 prof. dr. hab. Andrzej Kozieł poprowadzi wykład pt. “Czy warto było być malarzem w Jeleniej Górze w dobie baroku?”.
W okresie od zakończenia wojny trzydziestoletniej (1648 r.) do schyłku epoki baroku (ok. 1780 r.) na terenie miasta Jeleniej Góry pracowało co najmniej 34. artystów-malarzy. Ile płacono im za ich dzieła? Jakie były ich średnie roczne zarobki i jaką miały siłę nabywczą? Czy znajdowało to odzwierciedlenie w poziomie zamożności malarzy? Generalnie, czy warto było być malarzem w Jeleniej Górze w dobie baroku? Okazją do uzyskania odpowiedzi na te i inne pytania będzie wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kozieła z Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w spotkaniu jest bezpłatny

Ponadto od wtorku do niedzieli zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw stałych oraz wystaw czasowych: „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”, “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”, „𝗚𝗹𝗮𝘀𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵𝗼𝘂𝘁 𝗕𝗼𝗿𝗱𝗲𝗿𝘀” (wystawa dostępna do 07.02.2025)

Oddziały:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na sentymentalne spacery po przyległym Parku Ducha Gór, zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy czasowej: „Karkonosze zimą – wystawa fotografii Zbigniewa Kulika” (wystawa dostępna do 02.02.2025).

Muzeum Zamek Bolków zaprasza do zwiedzania majestatycznej średniowiecznej warowni, której powstanie wiąże się z panowaniem Bolka I oraz zapoznania się z wystawą stałą „Budownictwo obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”.

Na ekspozycji plenerowej Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze mogą państwo zapoznać się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie wojsk radiotechnicznych z terenu całej Polski, podziwiać śmigłowiec Mi-2RL oraz zwiedzić wystawę broni ciężkiej (m.in. czołg T-34, wyrzutnia rakiet „Katiusza”).

Gwarantujemy, że będzie to magicznie spędzony czas!

Tomasz Żylewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...