środa, 22 stycznia, 2025

Artystyczne rodziny w Szczecinie

28 stycznia 2025, godz. 18:00 / Sala im. Zbigniewa Herberta, Książnica Pomorska, Szczecin

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Tyczką, która opowie o działalności kilkunastu artystycznych rodzin od czasów powojennych do współczesnych w Szczecinie.

„Artystyczne rodziny w Szczecinie” to projekt, który przybliża historie artystów rozpoczynających swoją działalność plastyczną w Szczecinie oraz kolejnych pokoleń, które tutaj kontynuują twórczość w różnych dziedzinach sztuki. Pierwsi powojenni szczecińscy plastycy tworzyli widoki miasta i portowych nabrzeży, najczęściej w nurcie realistycznym lub kolorystycznym. W początkach lat pięćdziesiątych przybyli również do Szczecina młodzi absolwenci uczelni w Sopocie, a w kolejnych latach również absolwenci szkół artystycznych z Krakowa, Wrocławia, Torunia. Większość z nich pozostała w Szczecinie i tutaj założyła rodziny. Dziś, to odchodzące już pokolenia, które tworzyły w poprzednich dekadach środowisko artystyczne Szczecina, m.in. w ówczesnym Klubie 13 Muz czy w szczecińskim Związku Polskich Artystów Plastyków.

Publikacja jest podsumowaniem działalności kilkunastu artystycznych rodzin od czasów powojennych do współczesnych. To historie przedstawiające duety rzeźbiarskie, malarskie, licznych absolwentów liceum plastycznego oraz małżeństwa, które połączyła edukacja lub działalność artystyczna. Niebagatelne znaczenie dla rozwoju artystycznego miasta miało powstanie szkolnictwa wyższego tj. Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, a potem Akademii Sztuki.

Zestawienie różnych pokoleń pozwala przyjrzeć się działalności środowiska plastycznego na przestrzeni wielu dekad. Artystyczne relacje rodzinne, wyróżnia to, że każde pokolenie ma swój światopogląd oraz swoje inspiracje wyrażane językiem sztuki. Jednocześnie relacje rodzinne pozwalają czerpać z dorobku i budować na tych zasobach własny warsztat i styl.

Spacerując po ulicach i parkach Szczecina, a także odwiedzając szczecińskie budynki warto zwrócić uwagę na pomniki, elementy rzeźbiarskie i dekoracyjne. Powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat i są świadectwem działalności artystycznej przybywających tutaj z różnych stron Polski plastyków. Wpisują się w wizualną stronę miasta, z którą utożsamiają się kolejne pokolenia mieszkańców Szczecina.

Projekt „Artystyczne rodziny w Szczecinie” przybliża działalność szczecińskiego środowiska plastycznego na przestrzeni wielu dekad. Jest realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin przez Magdalenę Tyczkę, organizatorkę wystaw artystów szczecińskich i projektów kulturalnych w Szczecinie.

Małgorzata Maciejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...