niedziela, 20 kwietnia, 2025

Muzyka klezmerska, filmowa i teatralna w Muzeum Gombrowicza

Współpracowali ze Stevenem Spielbergiem, Peterem Gabrielem i Nigelem Kennedym. Ich utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej jednego z filmów Davida Lyncha. Na swoim koncie mają ponad dwadzieścia płyt. 9 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystąpi krakowski zespół Kroke. Początek o godzinie 17.00, wstęp wolny.

Kroke w języku jidysz oznacza: Kraków. Zespół stworzyli trzydzieści lat temu trzej absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Grupa początkowo kojarzona była gównie z muzyką klezmerską, ale artyści nie stronili od eksperymentów z jazzem czy muzyką współczesną. Obecnie czerpią też inspiracje z muzyki etnicznej i nierzadko pozwalają sobie na improwizacje.

W 1993 roku w Krakowie grupę zobaczył Steven Spielberg i zaprosił do Jerozolimy, na koncert dla ocalałych z Listy Schindlera. Spielberg przesłał też ich kasetę Peterowi Gabrielowi, co zaowocowało wspólnymi nagraniami. Zespół wydał też wspólną płytę z Nigelem Kennedym, współpracował z Edytą Geppert i Krzysztofem Herdzinem, Anną Marią Jopek, koncertował z norweską grupą Tindra i hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, a także z mongolską wokalistką Urną Chahar-Tugchi. W 2006 roku utwór „The Secrets of The Life Tree” w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha „Inland Empire”.

Grupa ma na swoim koncie ponad dwadzieścia płyt – własnych i nagranych we współpracy z innymi muzykami. Byli nominowani do nagrody BBC Radio 3 w kategorii „World music” oraz do Fryderyków (2015 rok, album „Ten”).

W październiku 2022 roku ukazał się ostatni album zespołu zatytułowany „Loud Silence”. To płyta wydana na 30-lecie grupy, jubileuszowa, czerpiąca z wielu kultur świata, łącząca orient, muzykę żydowską, rytmy Bałkanów i południowoamerykańskiego tanga.

We Wsoli zespół wystąpi z programem „Nasza muzyka filmowa i teatralna”. Złożą się na niego między innymi utwory z płyty „Rejwach” (2019) z muzyką do spektaklu o tym samym tytule oraz z filmów: „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard), „Inland Empire” (reż. David Lynch), „Wszystko płynie” (reż. Edyta Turczanik) i „Kabaret Śmierci” (reż. Andrzej Celiński).

Koncert w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się w niedzielę, 9 grudnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Robert Utkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...