środa, 12 lutego, 2025

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Uniwersum Edwarda Rokosza”

16 lutego (niedziela), godz. 12.00
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39

Zapraszamy do udziału w kolejnym oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Uniwersum Edwarda Rokosza”, które poprowadzi prof. Jacek Ojrzanowski. Spotkanie będzie okazją do zgłębienia twórczości artysty oraz poznania jego biografii i kluczowych etapów rozwoju artystycznego. Kurator przedstawi również wybrane motywy i skojarzenia, które pojawiły się w trakcie pracy nad wystawą, a które miały istotny wpływ na sposób aranżacji ekspozycji.

Prezentowana wystawa retrospektywna po raz pierwszy ujmuje dorobek Edwarda Rokosza w tak szerokiej perspektywie, ukazując jego różnorodność i otwartość na eksperymenty artystyczne. Przez ponad pięćdziesiąt lat działalności twórczej artysta konsekwentnie poszukiwał nowych środków wyrazu i eksperymentował z formą, łącząc ze sobą różne techniki. Obok rzeźby, malarstwa, grafiki i rysunku, Rokosz realizował również nietypowe formy przestrzenne, które określał mianem „poetyckich stołów”, oraz reliefy, które nazywał „rysunkami dłutem”.

Twórczość Rokosza cechuje się nie tylko formalnym bogactwem, lecz także głęboką warstwą treściową, otwartą na wieloznaczność. Świadomie rezygnując z nadawania tytułów swoim pracom, artysta pozostawiał odbiorcom pełną swobodę interpretacji, pozwalając każdemu na nadanie dziełom osobistego znaczenia. Ta idea nieograniczonej interpretacji znalazła również odzwierciedlenie w koncepcji ekspozycji, w której dzieła zostały rozmieszczone według subtelnych związków tematycznych, bez narzucania jednej dominującej narracji. Aranżacja przestrzeni wystawienniczej podkreśla otwartość i niejednoznaczność, zachęcając widzów do własnych poszukiwań.

Udział w oprowadzaniu kuratorskim stanowi doskonałą okazję do głębszego wniknięcia w twórczość Rokosza. Prof. Ojrzanowski omówi kontekst powstania wybranych dzieł, zwracając uwagę na istotne szczegóły, które mogą umknąć przy samodzielnym oglądaniu ekspozycji. Dodatkowym walorem spotkania będzie możliwość zadawania pytań i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami na temat wystawy.

Uczestnictwo w oprowadzaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji – wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zwiedzających, a jego koszt wliczony jest w cenę biletu wstępu.

Alicja Nowak-Zientarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...