piątek, 18 kwietnia, 2025

Spotkanie z Ewą Mańkowską – autorką książki „Hanna i Dorota”

21 lutego o godz. 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Mańkowską poświęcone książce pt. „Hanna i Dorota”. Jest to niezwykle interesująca powieść o przyjaźni dwóch malarek, Hanny Rudzkiej-Cybisowej i Doroty Seydenman, związanych z malarską grupą kapistów, czyli kolorystów polskich. Ich biografie oraz opis relacji obu artystek zostały przez autorkę skrupulatnie przedstawione na tle historycznym i obyczajowym Polski i Europy XIX i XX wieku. Ewa Mańkowska dotarła do wielu nieznanych wcześniej informacji i wątków, podkreślając ważną, ale marginalizowaną z biegiem lat rolę kobiet w kształtowaniu się i funkcjonowaniu grupy artystycznej, kojarzonej obecnie głównie z Janem Cybisem, Józefem Czapskim i Arturem Nachtem-Samborskim.

W „Hannie i Dorocie” pojawiają się ważne wątki związane także z Nowym Sączem. W powieści wielokrotnie wspominana jest postać sądeckiej artystki Marii Ritter, koleżanki obu bohaterek, przez pewien czas związanej z kapistami, a samo miasto stało się miejscem tragicznej śmierci Doroty Seydenman. Autorce, jako pierwszej udało się rzetelnie odtworzyć przebieg tych wydarzeń, a bezcenne materiały, do których dotarła w trakcie nowosądeckiej kwerendy, to wynik wyjątkowych zbiegów okoliczności.

Spotkanie odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej, gdzie do 2 marca 2025 r. prezentowana jest twórczość Marii Ritter.

Spotkanie poprowadzi Justyna Stasiek-Harabin.

Ewa Mańkowska – krakowianka, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Tsukuba w Japonii. Artystka malarka, autorka i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Redaktorka prowadząca serie książek Wydawnictwa EMG, m.in.: „Architektura jest najważniejsza”, „Ktoś, nie coś”, „Żydowscy obywatele Krakowa”. Trzykrotnie wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO jako redaktorka i autorka. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwalu we Wrocławiu oraz organizatorka mobilnego Festiwalu Naturocentrycznego “Ktoś, nie coś”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...