piątek, 14 marca, 2025

Spotkanie z cyklu „ZROZUMIEĆ HISTORIĘ” – O Zbrodni Katyńskiej i Akcji AB

3 kwietnia, godz. 17.00, w sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Muzealnego Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w ramach cyklu „Zrozumieć historię” odbędzie się spotkanie z dr. hab. Sebastianem Piątkowskim pt. „Zbrodnia Katyńska i Akcja AB – dwa rozdziały historii zagłady polskich elit

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać opowieści o tragicznych wydarzenia z XX-wiecznej historii Polski. Poruszony zostanie temat bolesny, ale zarazem wyjątkowo ważny dla polskiego społeczeństwa.

Katyń, Charków, Miednoje czy Bykownia są krwawymi symbolami dążenia do unicestwienia polskich elit. To tam, wiosną 1940 r. komunistyczne władze Związku Sowieckiego przeprowadziły serię precyzyjnie zaplanowanych, skoordynowanych mordów na obywatelach naszego kraju, którzy zostali schwytani na Kresach Wschodnich, zajętych po wybuchu II wojny światowej przez Armię Czerwoną. Ofiarami zbrodni padło blisko 22 tysiące osób: przebywających w obozach jenieckich oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, więźniów politycznych przetrzymywanych w różnych miejscach odosobnienia na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. W tym samym czasie na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich życie straciło ponad 6 tysięcy Polaków uznanych za „wrogów Rzeszy”, a wielu innych uwięziono bezterminowo w obozach koncentracyjnych, gdzie wkrótce ponieśli śmierć. Większość zamordowanych przez obu okupantów stanowili przedstawiciele elit – lekarze, sędziowie, adwokaci, nauczyciele, urzędnicy państwowi i samorządowi, działacze społeczni. Zbieżność czasowa obu masowych zbrodni rodzi przypuszczenia, że Sowieci i Niemcy mogli porozumieć się i skoordynować swe działania.

O tych ważnych dla każdego Polak zagadnieniach opowie dr hab. Sebastian Piątkowski – historyk, archiwista, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, który specjalizuje się w badaniu historii społecznej i gospodarczej centralnych ziem polskich w XIX i XX w. Jest autorem licznych artykułów i publikacji naukowych, w tym poświęconych Zbrodni Katyńskiej i Akcji AB. W sposób szczególny zajmują go zagadnienia związane z dziejami okupowanych ziem polskich w okresie II wojny światowej.

Mamy nadzieję na liczne uczestnictwo w spotkaniu mieszkańców ziemi wareckiej, z którą związanych jest kilka ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypominają o nich znajdujące się na wareckim „starym” cmentarzu Krzyże Katyńskie. 

Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc, a data organizowanego przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego spotkania przypada dokładnie w 85. rocznicę wyruszenia z obozu w Kozielsku polskich jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia.

Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe!

Wstęp wolny

Na grafice: Fotografia grobów polskich żołnierzy w Katyniu po ekshumacji w 1943 r. oraz polski orzełek wojskowy wydobyty podczas prac ekshumacyjnych w Charkowie, ze zbiorów Muzeum Katyńskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...