sobota, 5 kwietnia, 2025

Polskie Medalierstwo 2018-2024. II Wystawa Przeglądowa Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej

Wystawa czynna: 28.03.2025 – 18.05.2025
kuratorzy: dr Ewelina Kwiatkowska, dr Stanisław Kośmiński
Wernisaż: Fotorelacja
W murach Pałacu Biskupiego w Nysie trwa wyjątkowa wystawa czasowa Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej, którą można podziwiać do 18 maja. (PSSM) powstało w 2015 roku mając na celu integrację osób i środowisk zainteresowanych współczesną sztuką medalierską, oraz stworzenie płaszczyzny wzajemnego kontaktu i promocji przedsięwzięć związanych z medalierstwem.
Idea ogólnopolskiej wystawy przeglądowej zrodziła się z potrzeby prezentacji aktualnych dokonań, ewolucji i przemian, jakie w ostatnich latach zachodzą w dziedzinie sztuki medalierskiej. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Aktualna, Druga Wystawa Przeglądowa PSSM prezentuje realizacje medalierskie artystów i artystek należących do Stowarzyszenia, powstałe w latach 2018 – 2024. Są to twórcy pochodzący z obszaru całego kraju, reprezentujący różne pokolenia, ośrodki artystyczne i akademickie, a także różnorodne i wąskie specjalizacje.
Na wystawie można zobaczyć prace wykonane z metalu w tradycyjnych technikach odlewniczych, medale i monety powstałe w mennicy a także prace o charakterze unikatowym m.in. z drewna, kamienia, żywicy i szkła. Łącznie ponad 190 realizacji 48 autorów.
Wśród nich znajdziemy prace powstałe na zamówienie różnych instytucji, jako forma upamiętnienia wydarzenia lub osoby, ale także jako nagroda oraz odznaczenie. Znaczną część prac stanowią realizacje będące autonomiczną wypowiedzią twórcy na tematy zarówno osobiste, jak również o istotnym znaczeniu społecznym i kulturowym.

Ekspozycja w Muzeum Powiatowym w Nysie jest trzecią odsłoną wystawy. Wcześniej była prezentowana w gmachu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (12.2024) oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Gabinecie Numizmatycznym im. E. Hutten-Czapskiego (02-03.2025). W lipcu i sierpniu wystawa trafi do Torunia, i będzie prezentowana w Ratuszu Staromiejskim – siedzibie Muzeum Okręgowego.


Uczestnicy wystawy:

Kazimierz Adamski, Tomasz Bielecki, Sławomir Biernat, Stanisław Cukier, Magdalena Dobrucka, Jacek Dworski, Mateusz Dworski, Marek Elsner, Marek Fiuk, Majid Jammoul, Ewa Janus, Hanna Jelonek, Kajetan Karkuciński, Karolina Koch, Stanisław Kośmiński, Robert Kotowicz, Bronisław Krzysztof, Mariusz Kulpa, Edward Łagowski, Paweł Łęski, Alicja Majewska, Aleksandra Mazurkiewicz, Weronika Mądrzejewska, Sebastian Mikołajczak, Marian Molenda, Monika Molenda, Krzysztof Nitsch, Jerzy Nowakowski, Ewa Olszewska-Borys, Ludmiła Ostrogórska, Krzysztof Pabiańczyk, Anna Pazdalska, Stanisław Pietrusa, Anna Praxmayer, Ewa Ross-Baczyńska, Hanna Roszkiewicz-Tokarska, Magdalena Schmidt-Góra, Jolanta Słomianowska, Dobrochna Surajewska, Rafał Szambelan, Jan Szczypka, Józef Wąsacz, Anna Wątróbska-Wdowiarska, Maciej Wierzbicki, Małgorzata Więcław-Szafrańska, Grzegorz Witek, Anna Zielińska, Wojciech Ziemnicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...