7 kwietnia 2025 r. w Pokoju Królewiczowskim Trzecim na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się seminarium pt. Zagadnienia techniki i technologii obrazów Jana Matejki. Inspiracją dla wydarzenia stały się specjalistyczne badania przeprowadzone w ostatnich latach na obrazach Jana Matejki z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.
W seminarium wezmą udział wybitni badacze techniki i technologii stosowanej przez krakowskiego malarza. W ramach spotkania przedstawione zostaną wyniki projektu naukowo – badawczego przeprowadzonego przez dr hab. Mirosława Wachowiaka, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, polegające na rozpoznaniu farb i pigmentów proszkowych pochodzących z kolekcji materiałów malarskich Mistrza z Muzeum Domu Jana Matejki w Krakowie. Kustoszka tegoż muzeum Marta Kłak – Ambrożkiewicz, skarbnica wiedzy o Janie Matejce, opowie o wyborach malarza, nie tylko artystycznych. Główna Konserwatorka Muzeum Narodowego w Krakowie Elżbieta Zygier razem z dr Anną Klisińską – Kopacz z Laboratorium LANBOZ zaprezentują wyniki badań dwóch wczesnych portretów Serafińskich w odniesieniu do późniejszej twórczości Matejki. Dr hab. Barbara Wagner, prof. Uniwersytetu Warszawskiego oraz Anna Lewandowska z Muzeum Narodowego w Warszawie przedstawią rozpoznanie pigmentów na konserwowanym w latach 2010 – 2012 obrazie Bitwa pod Grunwaldem.
Zamek Królewski w Warszawie ma szczęście posiadać cztery wielkoformatowe płótna Matejki. Pomiędzy datami powstania pierwszego z nich – Kazania Skargi i ostatniego skończonego obrazu z zamkowej kolekcji – Konstytucji 3 Maja 1791 jest 27 lat różnicy. Fakt ten skłania do porównania obrazów pod kątem zastosowanej techniki, budowy technologicznej oraz ewolucji warsztatu artysty. Porównania różnorodności artystycznej na podstawie badań fizykochemicznych obrazów Rejtan. Upadek Polski i Batory pod Pskowem dokona Sylwia Svorová – Pawełkowicz z Laboratorium Labko.pl i Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawienie ewolucji warsztatu Matejki, jako malarza wielkoformatowych obrazów historycznych na podstawie badań inwazyjnych, jak również nowoczesnych badań nieinwazyjnych przypadnie w udziale dr Dorocie Iwaniuk konserwatorce z Zamku Królewskiego w Warszawie.
Seminarium odbędzie się w nieprzypadkowej scenerii Pokoju Królewiczowskiego Trzeciego, w którym znajdują się trzy obrazy Jana Matejki (Kazanie Skargi, Rejtan i Konstytucja 3 Maja 1791 r.), o których między innymi, będzie mowa.
Spotkanie będzie ciekawe zarówno dla pasjonatów zainteresowanych warsztatem malarza, jak i dla osób, które znają obrazy Mistrza i chciałyby dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Celem wydarzenia jest spopularyzowanie wiedzy o warsztacie artystycznym jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX w.

Anna Buczyńska