Najbliższy weekend, 13-14 lutego, może być bardzo atrakcyjny dla wszystkich „muzeomaniaków”. Dwa duże i bardzo popularne muzea zrezygnowały w tych dniach ze sprzedaży biletów i ekspozycje można będzie zwiedzać bezpłatnie.
#ZakochaniWZamku – tak nazywa się walentynkowa akcja Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach której muzealnicy udostępnią zwiedzającym specjalną trasę, prowadzącą poprzez Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz Apartamenty Królewskie. Od piątku, 12 lutego, do niedzieli, 14 lutego wstęp do Zamku jest bezpłatny – wystarczy odebrać z kasy bezpłatną wejściówkę. Zamek jest otwarty od godz. 10:00 do 17:00.
W ramach walentynkowego wydarzenia #ZakochaniWZamku będzie można poznać bliżej dzieła ukazujące różne przejawy miłości: miłość dwojga ludzi zaprezentuje obraz „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha Starszego; miłość do Boga – obraz „Święta Maria Magdalena”, Pietera van Linta; miłość do ojczyzny – urna z sercem Tadeusza Kościuszki w zamkowej Kaplicy; miłość rodzicielską – portrety rodziców Króla Stanisława Augusta, matki Konstancji z Czartoryskich Poniatowskiej i ojca Stanisława Poniatowskiego, autorstwa Marcella Bacciarellego; miłość mityczną – Orfeusz i Eurydyka na XIX-wiecznym zegarze ze złoconego brązu w Sali Wielkiej; miłość do Zamku – wystawa planszowa z okazji Jubileuszu 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie oraz historyczna skarbonka, wystawiona na Dziedzińcu Wielkim, która znów pełni swoją dawną funkcję, dzięki czemu każdy może mieć swój udział w dokończeniu dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej.
W sklepie z pamiątkami będzie obowiązywał specjalny, 14 – procentowy walentynkowy rabat na zamkowe upominki.
Więcej informacji na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosci
Drugą placówką, którą w ten weekend można zwiedzać za darmo jest Muzeum Narodowe w Gdańsku. Muzeum zaprasza do zwiedzania wystaw stałych i czasowych we wszystkich oddziałach, oprócz Oddziału Sztuki Dawnej, przy ul. Toruńskiej 1.
Co warto zobaczyć w MNG?
W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest monograficzna wystawa prac Witolda Węgrzyna oraz wystawa fotografii Agnieszki Rayss „A więc wojna”. W Zielonej Bramie warto obejrzeć wystawę „Nowa wrażliwość”, która czekała na zwiedzających od 27 listopada 2020 roku. Wystawa prezentuje blisko 100 dzieł z kolekcji sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku i jest świadectwem odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych. Oddział Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00.
Spacer do Parku Oliwskiego warto połączyć z odwiedzinami w Oddziale Etnografii, w którym na wystawie stałej prezentowane są bogate zbiory obiektów dokumentujących podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego. W pobliskim Pałacu Opatów, który jest siedzibą Oddziału Sztuki Nowoczesnej, czynna jest wystawa stała „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Autorki i autorzy pokazywanych prac zadebiutowali po 2000 roku. Oddział Etnografii i Oddział Sztuki Nowoczesnej są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 16.00.
Dla osób poszukujących odpoczynku nieco poza miastem, idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w pałacu rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim, który jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Spacer po pałacowym parku można zakończyć zwiedzeniem zrewitalizowanych kilka lat temu wnętrz domu Sierakowskich. Nieco bliżej Gdańska – w Będominie, w Muzeum Hymnu Narodowego warto zobaczyć wystawy stałe i wystawę czasową, które są poświęcone polskim symbolom narodowym, historii Mazurka Dąbrowskiego i biografii autora polskiego hymnu – Józefa Wybickiego.
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00, a w niedziele w godz. 10.00 – 16.00.
Szczegółowe informacje na temat oferty kulturalnej oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, dni i godzin otwarcia oddziałów, cen biletów, a także dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności są opublikowane na stronie internetowej www.mng.gda.pl.