wtorek, 14 maja, 2024

Darmowy weekend w Gdańsku i Warszawie

Najbliższy weekend, 13-14 lutego, może być bardzo atrakcyjny dla wszystkich „muzeomaniaków”. Dwa duże i bardzo popularne muzea zrezygnowały w tych dniach ze sprzedaży biletów i ekspozycje można będzie zwiedzać bezpłatnie.

#ZakochaniWZamku – tak nazywa się walentynkowa akcja Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach której muzealnicy udostępnią zwiedzającym specjalną trasę, prowadzącą poprzez Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz Apartamenty Królewskie. Od piątku, 12 lutego, do niedzieli, 14 lutego wstęp do Zamku jest bezpłatny – wystarczy odebrać z kasy bezpłatną wejściówkę. Zamek jest otwarty od godz. 10:00 do 17:00.

W ramach walentynkowego wydarzenia #ZakochaniWZamku będzie można poznać bliżej dzieła ukazujące różne przejawy miłości: miłość dwojga ludzi zaprezentuje obraz „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha Starszego; miłość do Boga – obraz „Święta Maria Magdalena”, Pietera van Linta; miłość do ojczyzny – urna z sercem Tadeusza Kościuszki w zamkowej Kaplicy; miłość rodzicielską – portrety rodziców Króla Stanisława Augusta, matki Konstancji z Czartoryskich Poniatowskiej i ojca Stanisława Poniatowskiego, autorstwa Marcella Bacciarellego; miłość mityczną – Orfeusz i Eurydyka na XIX-wiecznym zegarze ze złoconego brązu w Sali Wielkiej; miłość do Zamku – wystawa planszowa z okazji Jubileuszu 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie oraz historyczna skarbonka, wystawiona na Dziedzińcu Wielkim, która znów pełni swoją dawną funkcję, dzięki czemu każdy może mieć swój udział w dokończeniu dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej.

W sklepie z pamiątkami będzie obowiązywał specjalny, 14 – procentowy walentynkowy rabat na zamkowe upominki.

Więcej informacji na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosci

fot. A. Ring, L. Sandzewicz – „Adam i Ewa”, Zamek Królewski w Warszawie, CC BY 3.0

Drugą placówką, którą w ten weekend można zwiedzać za darmo jest Muzeum Narodowe w Gdańsku. Muzeum zaprasza do zwiedzania wystaw stałych i czasowych we wszystkich oddziałach, oprócz Oddziału Sztuki Dawnej, przy ul. Toruńskiej 1.

Co warto zobaczyć w MNG?

W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest monograficzna wystawa prac Witolda Węgrzyna oraz wystawa fotografii Agnieszki Rayss „A więc wojna”. W Zielonej Bramie warto obejrzeć wystawę „Nowa wrażliwość”, która czekała na zwiedzających od 27 listopada 2020 roku. Wystawa prezentuje blisko 100 dzieł z kolekcji sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku i jest świadectwem odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych. Oddział Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00.

Spacer do Parku Oliwskiego warto połączyć z odwiedzinami w Oddziale Etnografii, w którym na wystawie stałej prezentowane są bogate zbiory obiektów dokumentujących podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego. W pobliskim Pałacu Opatów, który jest siedzibą Oddziału Sztuki Nowoczesnej, czynna jest wystawa stała „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Autorki i autorzy pokazywanych prac zadebiutowali po 2000 roku. Oddział Etnografii i Oddział Sztuki Nowoczesnej są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 16.00.

Dla osób poszukujących odpoczynku nieco poza miastem, idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w pałacu rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim, który jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Spacer po pałacowym parku można zakończyć zwiedzeniem zrewitalizowanych kilka lat temu wnętrz domu Sierakowskich. Nieco bliżej Gdańska – w Będominie, w Muzeum Hymnu Narodowego warto zobaczyć wystawy stałe i wystawę czasową, które są poświęcone polskim symbolom narodowym, historii Mazurka Dąbrowskiego i biografii autora polskiego hymnu – Józefa Wybickiego.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00, a w niedziele w godz. 10.00 – 16.00.

Szczegółowe informacje na temat oferty kulturalnej oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, dni i godzin otwarcia oddziałów, cen biletów, a także dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności są opublikowane na stronie internetowej www.mng.gda.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...