środa, 22 stycznia, 2025

A to Polska właśnie

na scenie plenerowej przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się ostatni z koncertów w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Utraconej. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zaprezentował swój najbardziej znany program, ukazujący piękno kultury narodowej oraz bogactwo spuścizny regionalnej. Na widowisko muzyczne „A to Polska właśnie!” złożyły się ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, oraz choreografie tańców narodowych.

W programie koncertu znalazły się między innymi kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi Śląska. Wykonano znane utwory Hadyny, takie jak: Karolinka, Szła dzieweczka, Hej, te nasze góry, oraz opracowania muzyczne takich tańców jak trojak, kujawiak-oberek czy polonez-mazur.

Przypomnijmy pokrótce historię, tego jednego z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych zespołów ludowych w kraju, który na świecie uchodzi za ambasadora polskiej kultury. W tym miejscu warto nadmienić, że Śląsk odwiedził 44 kraje na 5 kontynentach, gdzie dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów! Droga do dzisiejszej wielkości zespołu rozpoczęła się 1 lipca 1953 r. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego Śląska, na które po klatach składają się: bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów. Należy zauważyć, iż zespół mimo ogromnych możliwości wykonawczych, na co dzień zrzeszający znamienitych wykonawców zarówno pod względem wokalnym, jak i tanecznym, występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.

W skład Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk wchodzi ponad 100 osób. Dzieli się on na chór, balet oraz orkiestrę. Zespół współpracuje z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa, co gwarantuje realizację widowisk na najwyższym poziomie. Zaś jego nadrzędną ideą działania było i nadal pozostaje ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Więcej na temat kolejnych wydarzeń w ramach Festiwalu Kultury Utraconej na www Organizatora oraz www festiwalu: https://muzeum1939.pl/pokazy-filmowe-pomorze-w-przedwojennych-filmach-dokumentalnych/aktualnosci/6082.html oraz https://festiwalkulturyutraconej.pl/

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury Utraconej objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...