środa, 15 stycznia, 2025

Afryka/Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair

  1. Kongo
    Rzeźba wykonana przez plemię BALUBA (LUBA). Przedstawia kobietę zwaną „jałmużniczką”. Królestwo Baluba zostało prawdopodobnie utworzone na początku XVI w. Podbite przez plemiona Basonge, odrodziło się ok. 1585 roku. W końcu XIX w. zostało zdobyte przez Belgów. Luba to mieszkańcy sąwanny i lasów, zajmujący się polowaniem, rolnictwem i rybołówstwem. Ważnym elementem życia plemienia jest rzeźba w drewnie.
  2. Wybrzeże Kości Słoniowej
    Stara rzeźba kobiety wykonana z drewna przez plemię BAULE z Wybrzeża Kości Słoniowej. Plemię Baule jest jedną z największych grup etnicznych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Odegrało kluczową rolę w dwudziestowiecznej historii kraju – najdłużej walczyło z okupacją francuską, najdłużej zachowało swoje wierzenia i tradycje.
  3. Kongo
    Rzeźba wykonana przez plemię BEMBE. Zamieszkuje ono tereny północno-wschodniej Zambii i południowowschodnią część Demokratycznej Republiki Konga. Ich nazwa oznacza „ludzi z jeziora”. Jest to jedno z mniej poznanych plemion afrykańskich. Członkowie tego szczepu mają opinię ludzi dumnych i nieugiętych, którzy bardzo długo i skutecznie bronili się przed kolonizacją. Głównym źródłem ich utrzymania jest myślistwo i hodowla dzikich pszczół.
  4. Kongo
    Rzeźba wykonana przez plemię TEKE, pochodzące z regionu Ogowe w D. R. Konga i Gabonu. Są częścią plemienia Kidumu, które ma bardzo silne wartości duchowe, a rodzina jest najważniejszą jednostką społeczną plemienia. Gospodarka TEKE oparta jest głównie na rolnictwie, uprawiają kukurydzę, proso i tytoń. Wierzą w najwyższą istotę, stwórca wszechświata nazywa się Nzambi.
  5. Zair
    Rzeźba wykonana przez plemię SONGYE z Zairu. Plemię Songye ma podobną historię i wierzenia jak plemię Luba – oba mają wspólnego mitycznego przodka „Kongolo”. Tradycja podaje, że pierwsi praprzodkowie Songye wywodzą się z prowincji Shaba, obszaru leżącego w samym sercu królestwa Luba. Jednak z czasem to plemię Luba okazało siębyć bardziej ekspansywne, dominacja ta zmusiła lud Songye do migracji. Długa wędrówka zakończyła się na lewym brzegu rzeki Lulaba, tereny te pozostają ich ojczyzną do dzisiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...