czwartek, 7 listopada, 2024

Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy

W dniach 6-10 listopada 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie realizowany jest projekt szkoleniowy Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy. Jego celem jest podnoszenie kompetencji pracowników sektora kultury w Ukrainie w zakresie opieki nad dziedzictwem kulturowym oraz rozwijanie współpracy z partnerami z zagranicy.

Akademia Dziedzictwa dla Ukrainy służyć ma rozwojowi wiedzy na temat ochrony zabytków, zarzadzania instytucjami i obiektami kultury wśród osób zajmujących się tematyką dziedzictwa w Ukrainie. Propozycja realizacji projektu zrodziła się w wyniku prowadzonego przez MCK dialogu z przedstawicielami ukraińskiego sektora kultury, a szczególny impuls wyszedł ze strony Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Przez pięć dni przedstawiciele najlepszych i najbardziej aktywnych jednostek muzealnych z Ukrainy będą uczestniczyć w seminarium realizowanym w Krakowie. W jego trakcie odbędą się zajęcia prowadzone w siedzibie MCK oraz wizyty studyjne połączone ze spotkaniami z ekspertami, m.in. w MuFo, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Archeologicznym, Muzeum Krakowa, Muzeum KL Plaszow, Archiwum Narodowym w Krakowie. W świetle aktualnej sytuacji w Ukrainie tematyka zajęć będzie dotykać kwestii, dla których szczególnie cenna jest prezentacja polskiego dorobku, wiedzy i dobrych praktyk, m.in. w zakresie powojennej rekonstrukcji zabytków, zarządzania miejscami pamięci czy standardów dbałości o miejsca z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przyjęta formuła szkolenia będzie bazować na sprawdzonych i realizowanych od wielu lat przez MCK formatach edukacyjnych, w szczególności realizowanych od 2001 roku studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa oraz letnich międzynarodowych programach edukacyjnych V4 Heritage Academy. Podczas seminarium wykłady wygłoszą uznani badacze, wśród nich m.in. prof. Łukasz Bratasz, dr Żanna Komar i dr Michał Wiśniewski.

Pierwsza edycja Akademii Dziedzictwa dla Ukrainy ma charakter pilotażowy. Doświadczenia zdobyte w jej trakcie pozwolą zaprojektować długoterminowe działania z pozyskanymi partnerami w kolejnych latach. Będą także wspierać budowę wizerunku Polski, jako lidera  merytorycznego dla odbudowującej się Ukrainy, a tym samym wpisywać się w szerszą politykę kulturalną i pomocową naszego kraju.

Program realizowany jest z dotacji programu MKiDN Kultura Inspirująca 2023-2024 we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Rezerwatem Historyczno-Kulturowym „Starożytny Dźwinogród”.

Organizator

Dorota Korohoda, Międzynarodowe Centrum Kultury

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...