środa, 15 stycznia, 2025

Akademia Wolontariusza 2022 – weź udział w projekcie online.

„Akademia Wolontariusza” to nowy projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz skierowany do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz oraz wolontariatem w Archiwum Miejsca Pamięci. Akademia odbywać się będzie w trybie zdalnym w dniach 16 października – 17 listopada. Zajęcia i spotkania prowadzone będą w języku angielskim.

– Idea zorganizowania Akademii zrodziła się podczas spotkań i rozmów z naszymi wolontariuszami. Byliśmy zgodni, że wiedza o tym, co wydarzyło się w Auschwitz, świadomość czynników, które doprowadziły do tej tragedii, jak i wiedza o tym, w jaki sposób kształtowana jest pamięć o historii, to rzeczy wyjątkowo ważne – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

– Sprzyjają one bowiem nie tylko osobistemu zaangażowaniu się w działania na rzecz Pamięci, ale są też źródłem osobistej refleksji nad tym, do czego doprowadzać mogą ideologie nienawiści i jaka jest dziś nasza wspólna, moralna odpowiedzialność za przeciwstawianie się złu – podkreślił.

Wolontariusze uczestniczący w Akademii będą pomagać zdalnie w realizowanym przez Archiwum Miejsca Pamięci międzynarodowym projekcie „Rekonstrukcja tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz”.

– Chodzi przede wszystkim o pomoc w indeksowaniu danych pochodzących z pozyskanych w oryginalnych dokumentów, które dotyczą osadzonych w obozie osób. Będzie to ogromne wsparcie dla przygotowywanego kalendarium transportów do Auschwitz – powiedziała szefowa Biura Wolontariatu w MCEAH Katarzyna Marcak.

Oprócz działań wolontariackich uczestnicy Akademii będą mieli także możliwość poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

– Akademia rozpocznie się 16 października od zwiedzania online terenów byłego obozu. Następnego dnia zaplanowaliśmy spotkanie organizacyjne oraz wstępne szkolenie. Natomiast w każdym z kolejnych trzech tygodni trwania projektu odbywać się będą także wykłady, warsztaty i prezentacje, które będą prowadzone przez historyków i edukatorów Muzeum. W każdym tygodniu odbędą się 2-3 takie spotkania – dodała Katarzyna Marcak.

Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Udział w Akademii Wolontariusza jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. O udziale nie decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza online do 7 października 2022 r.

Kontakt:
Biuro Wolontariatu: wolontariat@auschwitz.org.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...