poniedziałek, 27 maja, 2024

Samorząd modernizuje wielkopolską kulturę

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to dwie ważne instytucje kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w których obecnie trwają modernizacje i remonty. Ich koszt to ponad 66 milionów złotych.

– Na remont sceny głównej Teatr Wielki w Poznaniu czekał 30 lat. Inwestycja ta jest ogromnie ważna, bo pozwoli lepiej odpowiadać na potrzeby widzów. Teatr, który nadąża za współczesnymi czasami pod względem rozwiązań technologicznych ma większą szansę, żeby skomunikować się z współczesnym widzem – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Równie ważna jest dla nas inwestycja realizowana w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znaczącą rolę do odegrania i dużą wagę ma działalność naukowa placówki, przypominająca o kształtowaniu się państwa polskiego. To miejsce dla historii naszego kraju niezwykle istotne – dodaje Marek Woźniak.

To właśnie inwestycja prowadzona w MPP na Lednicy zakończy się jako pierwsza. Projekt realizowany od 2016 r. obejmuje rozbudowę, przebudowę, modernizację i wyposażenie dawnej tymczasowej siedziby Muzeum – zespołu budynków folwarcznych w Dziekanowicach. W ramach prowadzonych prac stworzone zostały m.in. nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, biblioteka, archiwum, sale edukacyjne, pomieszczenia magazynowe i sale ekspozycyjne, a także aranżacja zagospodarowania przyrodniczego terenu wokół budynków.

W I połowie 2022 r. zrealizowano roboty budowlane i uzyskano decyzje pozwolenia na użytkowanie. Wykonano instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie podstawowe. Zamontowano specjalistyczny sprzęt do magazynów zabytków i archiwum naukowego, instalacje multimedialne oraz sprzęt komputerowy wraz z pakietem niezbędnych licencji. Dokonano przebudowy linii napowietrznej. 

Obecnie realizowane są odbiory poszczególnych elementów wyposażenia obiektu. Oddanie obiektu do użytku zaplanowane jest na początek października 2022 r.

Projekt „Dziedzictwo Pierwszych Piastów – rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy” jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji to blisko 28 mln zł, z czego dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniosła ponad 14 mln zł, a unijne dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa wyniosło prawie 13 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...