środa, 22 stycznia, 2025

AKTYWNIE W MUZEUM

Muzeum Narodowe w Warszawie to doskonałe miejsce aktywnego spędzania czasu. Można wybrać się na godzinny spacer po wystawach stałych, szlakiem najważniejszych dzieł, wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich i malarskich, w zajęciach ruchowych, rodzinnych animacjach i muzykoterapii.


Muzeum w godzinę
Galerie stałe MNW oferują oszałamiające bogactwo dzieł sztuki z różnych epok, kultur i stron świata. Na zapoznanie się z nimi potrzeba wiele czasu. Zabieganym proponujemy godzinny spacer szlakiem najważniejszych zabytków. To m.in. sarkofag kapłana imieniem Hor-Dżehuti, malowidło ze św. Anną z Faras, Poliptyk Grudziądzki, wizerunek Madonny Sandra Botticellego, płaszcz koronacyjny królów Polski z połowy XVIII wieku, obrazy Matejki, Chełmońskiego i Mehoffera, a także projekty tkanin Alicji Wyszogrodzkiej i mebli Romana Modzelewskiego.
Ulotki z propozycją trasy spaceru są dostępne przy kasie.


Sztuka i ruch
Cykl artystyczno-ruchowych warsztatów dla seniorów pozwala odkrywać niedostrzegane na co dzień detale dzieł sztuki europejskiej i azjatyckiej, które nawiązują do żywiołów ognia, powietrza, ziemi i wody. Uczestnicy spotkań będą
ćwiczyć sprawność ciała oraz zmysłów – poprzez rysowanie, rzeźbienie i malowanie. Inspiracjami najbliższych wiosennych zajęć są sztuka portretowa, martwe natury oraz sceny rodzajowe: ogrody i wnętrza.


Rodzinne warsztaty rzeźbiarskie
Czym różni się rzeźbienie w drewnie od rzeźbienia w kamieniu? Czy można stworzyć rzeźbę z drewna bez używania narzędzi? Uczestnicy rodzinnych warsztatów rzeźbiarskich w Muzeum Rzeźby w Królikarni, oddziale MNW, poszukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Stworzą też własne dzieła.
Udział w warsztatach łączy się z możliwością zwiedzania magazynów studyjnych w Królikarni.


Animacje w przestrzeni edukacyjnej
Przestrzeń edukacyjna na I piętrze Muzeum cieszy się wśród najmłodszych zwiedzających ogromną popularnością. To miejsce odpoczynku i zabawy w swobodnej, beztroskiej atmosferze. Podczas niedzielnych animacji dzieci tworzą prace plastyczne inspirowane sztuką z kolekcji muzealnej. Mogą zabrać je do domu na pamiątkę lub zostawić w przestrzeni edukacyjnej i współtworzyć galerię młodych artystów i artystek.


Muzykoterapia w Muzeum
Zajęcia muzyczne pozwolą zrozumieć, jak ogromny potencjał terapeutyczny tkwi w muzyce. Dźwięki mogą pomóc w komunikacji między dziećmi i dorosłymi, mogą także wzbogacić nasz odbiór dzieł sztuki. W programie zajęć znajdą się
rodzinne ćwiczenia relaksacyjne, nauka odpoczynku przy muzyce klasycznej, trening sensoryczny oraz techniki muzykoterapeutyczne z wykorzystaniem małych instrumentów perkusyjnych.


Malowanie tkanin
Warsztaty malowania tkanin rozpoczną się spacerem w Galerii Wzornictwa Polskiego. Uczestnicy spotkania poszukają tam inspiracji i przyjrzą się malowanym i drukowanym tkaninom, poznają też różnorodne sploty tkackie. W drugiej części zajęć sami wykonają niepowtarzalny wzór na tkaninie użytkowej.


W świecie opowieści
Każdy przynajmniej raz w życiu słyszał przewodnika muzealnego opowiadającego o zabytkowych przedmiotach, dawnych czasach, postaciach z obrazów i ich historiach. A gdyby tak zamienić się rolami? Dla uczestników warsztatów storytellingowych sztuka stanie się pretekstem do tworzenia własnych historii. Tematem przewodnim warsztatów będzie codzienność i towarzyszące jej przedmioty. Zajęcia przygotowano z myślą o dzieciach w wieku 8–12 lat i ich opiekunach.


W podróż po Grecji
MNW i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają na premierę książki „Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych” z udziałem autora Dionisiosa Sturisa i ilustratorki Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Uczestnicy spotkania odkryją tajniki greckiej kuchni i obyczajów, poznają kunszt starożytnych rzeźbiarzy i pomysłowość współczesnych ateńskich grafficiarek, dowiedzą się, jak odczynić złe spojrzenie, posłuchają o walecznych Greczynkach i mieszkańcach Olimpu. Wybiorą się także na spacer po Galerii Sztuki Starożytnej.

Źródło: Dział Komunikacji i Marketingu Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...