piątek, 8 listopada, 2024

Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne

ms2, Ogrodowa 19, Łódź
otwarcie wystawy: 25 października 2023, godz.18.00

wystawa będzie czynna do 24 marca 2024 r.

Wystawa Działania Archaiczne Andrzeja Zwierzchowskiego malarza, profesora sztuk plastycznych związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, ma charakter retrospektywy, na której można zobaczyć prace na papierze oraz malarstwo z lat 1967-2023.

Artysta ukończył warszawską ASP w 1979 roku, uzyskując dyplom w pracowni profesora Jacka Sienickiego na Wydziale Malarstwa, a pierwszą wystawę indywidualną otworzył w 1980 r. w Galerii Krzywe Koło w Warszawie. Zatem ukazana na wystawie artystyczna oś czasu artysty zaczyna się siedem lat przed studiami w ASP. Okres ten jest reprezentowany wczesnymi malarskimi pejzażami, wierszami, a także pracami na papierze o różnej tematyce, które często będą stanowiły inspiracje i szkice do obrazów powstałych po roku 2000.

Ta różnorodność tematyczna stała się cechą charakterystyczną twórczości Andrzeja Zwierzchowskiego. Oprócz pejzaży możemy zobaczyć serię portretów, obrazów o tematyce szkolnej, obyczajowej, biblijnej, mitologicznej, artystycznej, podróżniczej. Są to w większości autorskie komentarze, spostrzeżenia, reminiscencje, wspomnienia i refleksje, nierzadko zabarwione specyficznym humorem. Artysta eksperymentuje też z malarską materią i formą obrazu, w spektrum od figuracji do abstrakcji, od pojedynczego widoku do obrazów w obrazie, od pojedynczego płótna po kalejdoskopowe lub wieloelementowe kompozycje.

Przez niektórych krytyków sztuki i kuratorów wystaw, twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego określana jest jako skupiona na problematyce przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień. Inni, jak Wiesław Juszczak, zauważyli obecną w tym malarstwie pasję poszukiwania, która „nie pozwala artyście na dłuższe trwanie przy już osiągniętym rozwiązaniu jakiegoś malarskiego problemu”; pasję, która powoduje, że jest to sztuka otwarta na ryzyko poszukiwania nowego a „wyrzekania się wygody obcowania ze znanym i opanowanym”; że jest to sztuka wynikająca bardziej z wewnętrznego przeżycia niż czynnika zewnętrznego, w wyższym stopniu wyłaniająca się z kontemplacji niż obserwacji.

kurator wystawy: Andrzej Biernacki

koordynacja wystawy: Martyna Dec

komunikacja: Kamila Ignaczak, Kinga Świtoniak, Angelina Wieliczko-Skinder, Dorota Wituła

montaż wystawy: Krzysztof Francek, Marek Kubacki, Łukasz Janicki, Adam Maj, Mariusz Maj, Dariusz Mikołajczyk, Ireneusz Szymarek, Maciej Więcławski

Angelina Wieliczko-Skinder

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...