czwartek, 19 grudnia, 2024

Anna Czekanowicz uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wybitna gdańska twórczyni i menadżerka kultury – Anna Czekanowicz – podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

– Droga Aniu, jesteśmy dumni, że miasto Gdańsk ma tak wyjątkową ambasadorkę kultury! Dziękuję za piękno poezji, inspirujące projekty oraz nieustanne działanie na rzecz naszej społeczności – gratuluje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z wnioskiem do MKiDN wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal w imieniu Hanny Wróblewskiej, ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wicewojewoda Emil Rojek.

– To niezwykły zaszczyt wręczać odznaczenie tak zasłużonej osobie dla gdańskiej i pomorskiej kultury. Nie tylko poetce, prozaiczce, dramaturżce, ale także wieloletniej działaczce na rzecz miasta i naszego regionu. To okazja, aby podkreślić jak duże znaczenie dla naszego regionu ma kultura we wszystkich swoich formach. Kultura, która pozwala nam określać siebie jako ludzi, jako społeczeństwo, Pomorzan, gdańszczan, Polaków. Niezwykle cenne jest, kiedy wśród naszego społeczeństwa znajdujemy osoby, które tej kulturze chcą się w całości poświęcić – mówił Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

Anna Czekanowicz nie kryła swojego wzruszenia.

– Co można powiedzieć, kiedy na człowieka spada coś niespodziewanie i w jakimś sensie niesłusznie? Co można powiedzieć, aby się zbytnio nie krygować? Nie ma sensu mówić długo, bo na to potrzeba czasu, a są tu znacznie ważniejsze sprawy – mówiła Anna Czekanowicz po odebraniu medalu. – Jedno z najważniejszych słów w naszym życiu to „dziękuję” i właśnie tego słowa chciałabym dzisiaj użyć. Dziękuję przede wszystkim mojemu miastu, Gdańskowi, który jest najbardziej magicznym i najcudowniejszym miejscem na świecie, i który pozwolił mi niejednokrotnie rozwinąć skrzydła. Dziękuję ludziom, których spotkałam w drodze, bo bez nich nie mogłabym stać dzisiaj tutaj i dziękować Wam wszystkim.  

Anna Czekanowicz to gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka, od lat aktywnie zaangażowana w rozwój kultury w Gdańsku. Współtworzyła scenariusze do seriali Radio Romans i Ulica Kwietna oraz adaptację Alicji w Krainie Czarów dla Teatru Wybrzeże. Autorka monodramu Chińska cesarzowa i współorganizatorka sesji literackich „Punkt po punkcie”. Przez lata pełniła kluczowe funkcje w instytucjach kulturalnych. Była kierowniczką literacką Operą Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (1978-1990), a następnie zastępczynią dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej (1994-2007). Pełniła funkcję dyrektorki Biura Prezydenta ds. Kultury (2007-2016). Z jej inspiracji Gdańsk starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, swoją działalność rozpoczął Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska, a także otwarto ważne, współorganizowane przez miasto instytucje kultury:  Europejskie Centrum Solidarności i Gdański Teatr Szekspirowski. Po przejściu na emeryturę została doradczynią ds. kultury prezydenta Pawła Adamowicza.

Zadebiutowała w 1974 roku. Jej twórczość poetycka, m.in. tomy Ktoś, kogo nie ma i Śmierć w powietrzu, stanowi istotną część polskiej literatury współczesnej. Jej tom Szelest sukienki to wybór wierszy, będący swoistą poetycką autobiografią. Jest pomysłodawczynią nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, członkinią polskiego PEN Clubu i Rady Kultury Gdańskiej ostatniej kadencji.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...