Zanikanie — wystawa o pamięci i tożsamości w Miejscu Projektów Zachęty
19 lipca otwiera się w Miejscu Projektów Zachęty wystawa Anny Rendeckiej Zanikanie. Ekspozycja składająca się z instalacji graficznych porusza tematykę utraty pamięci i konsekwencji tego procesu.
Pamięć to wieloczęściowa, efemeryczna układanka, przechowująca i porządkująca nasze wspomnienia i myśli. Każdy jej kawałek tworzy osobistą historię, a ta decyduje o tym, kim byliśmy, kim jesteśmy i kim się stajemy. Co dzieje się z osobą, gdy z jej pamięci zniknie choćby jeden element układanki? Kim stajemy się, kiedy nasza wiedza o nas samych ulatuje bezpowrotnie? Kim jesteśmy w świecie, który przestajemy rozpoznawać i który nie poznaje już nas?
Człowiek cierpiący na zaburzenia neuropoznawcze doświadcza powolnego zaniku swojej tożsamości. Tracąc pamięć, traci łączność ze swoją historią, tożsamością, ze światem, w którym nadal żyje. Zanika poczucie czasu i przestrzeni, logiczne myślenie, wspomnienia, emocje. Świat i ludzie dookoła stają się obcy, jest tylko tu i teraz. Pojawia się coraz większa pustka, pochłaniająca ostatnie przebłyski wspomnień.
Prezentowany na wystawie projekt Zanikanie to próba nadania artystycznego wyrazu procesowi zanikania pamięci i stworzenia przestrzeni do dyskusji na temat konsekwencji tego procesu.
Anna Rendecka. Zanikanie
19.07 – 6.10.2024
Miejsce Projektów Zachęty
kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Pola Gadowska
Więcej informacji: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/zanikanie
Justyna Wydra