poniedziałek, 12 maja, 2025

Architektoniczne ikony Szczecina

Zapraszamy na prezentację publikacji Wojciecha Łopucha „Architektoniczne ikony Szczecina” we wtorek 25 kwietnia 2023 o godz. 17:00.
Prezentacja kolejnej pozycji z serii „Zeszyty Szczecińskie” połączona będzie z dyskusją o współczesnej architekturze miasta, w której udział wezmą: Wojciech Łopuch oraz szczecińscy architekci: dr hab. inż. Wojciech Bal, prof. ZUT, Michał Baj i Olgierd Żwirełło. Prowadzenie: Grzegorz Czarnecki.

Wielka Wystawa Światowa zorganizowana w Londynie w 1851 r. prezentująca dorobek kulturalny, naukowy i techniczny państw na całym świecie, wprowadziła zwyczaj współzawodnictwa we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności. Wzniesiony na jej potrzeby Pałac Kryształowy przez długie lata był wielką atrakcją Londynu, podobnie jak późniejsza Wieża Eiffela, która stała się symbolem Paryża. Długoletnia rywalizacja nasiliła się jeszcze w globalnym świecie. Obecnie każde z miast ma ambicje posiadania wyjątkowej, niepowtarzalnej i zachwycającej budowli.
Ambicje powojennego Szczecina nie były aż tak duże, tym bardziej, że historyczna zabudowa Wałów Chrobrego utrwalona na pocztówkach, była przez lata wizytówką Szczecina. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku, w zmienionych warunkach polityczno-ekonomicznych, zaczęły powstawać w Szczecinie budowle pretendujące do rangi rozpoznawalnej powszechnie „architektonicznej ikony”. O nich właśnie opowiada bogato ilustrowana, najnowsza publikacja z serii „Zeszytów Szczecińskich” autorstwa Wojciecha Łopucha, „Architektoniczne ikony Szczecina”.

Źródło: https://www.ksiaznica.szczecin.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...