środa, 22 stycznia, 2025

Arcydzieło powraca do domu: nowy obiekt w Staatliche Kunstsammlungen Dresden

Staatliche Kunstsammlungen Dresden (SKD) kupiło legendarne Złote Jajko, pochodzące z dawnego inwentarza Zielonej Krypty. Zakup był możliwy dzięki pomocy Fundacji Sztuki Ernsta von Siemensa (EvS).

Złote Jajko to skarb, który niegdyś zajmował szczególne miejsce w skarbcu Augusta Mocnego. W 1705 nabył on ten obiekt na Targach Wielkanocnych w Lipsku. W ramach rekompensaty dla księcia, w 1924 roku jajko trafiło do domu Wettinów. Dzięki wsparciu Fundacji Sztuki Ernsta von Siemensa trafi jako tzw. stałe wypożyczenie do drezdeńskiej Zielonej Krypty.

Prawie pięciocentymetrowe jajko kryje w sobie niespodziankę: po obróceniu, z szerszej części wyłania się niewielka kura o rubinowych oczach i emaliowanym „upierzeniu”. Wewnątrz niej znajduje się jeszcze wysadzana diamentami i perłami korona oraz pierścionek z dużym diamentem otoczonym mniejszymi kamieniami szlachetnymi. Na spodzie korony znajduje się kamień z pieczęcią, która przedstawia statek na wzburzonym morzu. Powyżej umieszczono francuski napis „Constant malgre l’orage” („Niezłomni pomimo burzy”). Drugi, węższy koniec jajka również można odkręcić: po otwarciu pod półokrągłą pokrywką pojawi się dzióbek, do którego prawdopodobnie przyczepiona była perfumowana gąbka.

Złote jajko łączy w sobie szlachetność materiału, wysoki poziom wykonania, symboliczną wymowę i zamiłowanie do innowacji. W XIX wieku byoł jednym z najsłynniejszych dzieł w kolekcji i wywarło duże wrażenie na młodym Peterze Carlu Fabergé, który przebywał w Dreźnie na początku lat 60. XIX wieku. Niewątpliwie stanowiło źródło inspiracji dla pierwszej z jego pisanek wykonanych dla rosyjskiego cara.

Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko dwa przedmioty z XVIII wieku, które są porównywalne pod względem struktury i wzornictwa: jeden z nich znajduje się w Kunstkammer Kunsthistorisches Museum Vienna, drugi – w Królewskiej Kolekcji Duńskiej w Pałacu Amalienborg w Kopenhadze.

W przyszłości jajko będzie wystawione w nowej Zielonej Krypcie drezdeńskiego Residenzschloss. Tam zostanie zaprezentowane wraz z innymi skarbami Augusta Mocnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...