piątek, 4 kwietnia, 2025

Auschwitz: historia, miejsce i ludzie – angielskojęzyczny podręcznik akademicki

Angielskojęzyczny podręcznik akademicki „Auschwitz: History, Place and People. An Academic Guide to the Camp Complex” to efekt zakończonego właśnie projektu „Witnessing Auschwitz. Living here” realizowanego przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz University of British Columbia z Vancouver.

W publikacji znajduje się kilkanaście artykułów autorstwa historyków Centrum Badań, Wydawnictwa i Projektów Edukacyjnych Muzeum Auschwitz, a także pracowników naukowych UBC. Dotyczą one najważniejszych zagadnień z zakresu historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak i współczesnych wyzwań pamięci o Auschwitz.

„Książka skupia się na historii, ludziach i miejscu. Przedstawia badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przez historyków Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednocześnie pokazując wagę nowych badań historycznych” – czytamy we wstępie autorstwa prof. Bożeny Karwowskiej z UBC.

– Projekt ten jest z jednej strony wynikiem wieloletniej współpracy Muzeum z uniwersytetem w Vancouver, a z drugiej strony wyrazem doskonałej współpracy badaczy i edukatorów Miejsca Pamięci Auschwitz z nauczycielami akademickimi i studentami z UBC. Powstałe w ramach projektu podręcznik i strona internetowa będą moim zdaniem stanowić odpowiednie źródło wiedzy o Auschwitz dostosowane do potrzeb odbiorców z krajów Ameryki Północnej i innych państw anglojęzycznych – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

„Przesłanie książki wykracza poza dostarczanie odbiorcom faktów historycznych. Sprzyja obywatelskiemu zaangażowaniu w tematykę Holokaustu i jego szerszych implikacji. Wszakże dla wielu Auschwitz stanowi nie tylko pomnik i symbol, ale także punkt odniesienie dla innych ludobójstw” – napisała w recenzji książki prof. Grażyna J. Kozaczka, była Prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego.

Wśród poruszonych w publikacji tematów są m.in. zasady nazistowskiej polityki rasowej w okupowanej Polsce, polscy więźniowie polityczni w Auschwitz, rola obozu w zagładzie Żydów, los sowieckich jeńców wojennych, obozowa załoga SS, wykorzystanie siły roboczej i ekspansja systemu obozowego Auschwitz, grabież mienia żydowskiego. Oprócz tematów historycznych, w książce znaleźć można artykuły dotyczące m.in. wagi nowych badań historycznych na temat Auschwitz, kwestii rozpowszechniania świadectw ocalałych w badaniach na temat historii, filozofii edukacyjnej MCEAH.

Publikacji, przygotowanej w formie papierowej oraz w formie e-booka, towarzyszy strona internetowa, na której zamieszczone zostały dodatkowe materiały edukacyjne z zakresu historii Auschwitz opracowane w większości przez studentów UBC. Współpracowali oni z historykami i edukatorami Miejsca Pamięci Auschwitz podczas seminariów „Witnessing Auschwitz” organizowanych przez wiele lat przez MCEAH we współpracy z UBC.

Projekt „Witnessing Auschwitz. Living here” został w całości sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2021”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...