środa, 1 maja, 2024

Zabytkowa ikona wróciła do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Po ponad 30 latach do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powróciła zabytkowa ikona z przedstawieniem Archanioła Michała. Zwrot był możliwy dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Warmii i Mazur ze stroną niemiecką.

Ikona, przedstawiająca Archanioła Michała w srebrnej ramie zdobionej w technice filigranu i emalii, jest datowana na II poł XVI wieku. To pierwszy zwrot skradzionego dzieła sztuki na podstawie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, przy którym wykorzystano system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, tzw. system IMI.

Ikona została skradziona z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w grudniu 1990 r., wraz z 28 innymi ikonami. W lipcu 2020 r. pracownik Wydziału ds. Restytucji MKiDN rozpoznał ją na dostępnej on-line ekspozycji w Muzeum Ikon w Recklinghausen. Była częścią kolekcji sztuki wschodnio chrześcijańskiej, głównie greckich i rosyjskich ikon drewnianych, którą miastu Recklinghausen podarował dr Reiner Zerlin.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykorzystując system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, zwróciło się w sprawie ikony do Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii. Strona niemiecka potwierdziła, że faktycznie jest to poszukiwane przez Polskę dzieło sztuki, a Muzeum Ikon w Recklinghausen zgodziło się je oddać. Po ponad 30 latach dzieło wróciło do Muzeum.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...