środa, 23 kwietnia, 2025

Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali

Wyjątkowa wystawa „Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

14 czerwca najpierw wybrzmiał Hymn Państwowy Gwatemali wykonany przez uczniów klasy 1H z IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Muzyczna niespodzianka wywołała wzruszenie pana Billy Toshiko Lam Padilla – Chargé d’affaires Ambasady Gwatemali w Polsce, który był naszym specjalnym gościem podczas wernisażu. Cieszymy się, że wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali przy konserwacji którego pracowali Polacy. Dyrektor Leszek Ruszczyk podkreślił bezprecedensowość wystawy i wyraził nadzieję na kontynuację tak świetnie zaczętej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, dziękując jednocześnie kuratorom wystawy. Następnie goście, wśród których znalazła się delegacja Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z panią dyrektor Dorotą Barys na czele, zwiedzili ekspozycję i mogli delektować się smakiem oryginalnego kakao.

Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali to wystawa, na której po raz pierwszy w muzealnych salach, zostanie udostępniona fotograficzna dokumentacja wyników badań prowadzonych przy odkrywaniu i konserwacji unikatowych w skali światowej malowideł odnalezionych w Chajul w górzystej części Gwatemali, zamieszkałej przez Majów Ixil.

Dzięki naszej ekspozycji chcielibyśmy przybliżyć efekty prac konserwatorów, archeologów, etnografów z międzynarodowego zespołu badawczego kierowanego przez prof. Jarosława Źrałkę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa będzie również okazją do przybliżenia kultury tego regionu, pokazania życia codziennego dawnych, ale i obecnych jego mieszkańców. „Przedłużeniem” ekspozycji będzie wydawnictwo, w którym znajdą się zdjęcia prezentowane na wystawie oraz teksty polskich badaczy, którzy zaangażowani są w ratowanie bezcennych malowideł.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ambasady Gwatemali w Polsce.

Partnerami wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Narodowe Centrum Nauki

Kuratorzy wystawy: Paweł Cyganiewicz, Dorota Pogodzińska, Ilona Pulnar-Duszyk.

Wystawa czynna czerwiec – październik

Daniel Adamczyk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...