piątek, 22 listopada, 2024

Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali

Wyjątkowa wystawa „Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

14 czerwca najpierw wybrzmiał Hymn Państwowy Gwatemali wykonany przez uczniów klasy 1H z IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Muzyczna niespodzianka wywołała wzruszenie pana Billy Toshiko Lam Padilla – Chargé d’affaires Ambasady Gwatemali w Polsce, który był naszym specjalnym gościem podczas wernisażu. Cieszymy się, że wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali przy konserwacji którego pracowali Polacy. Dyrektor Leszek Ruszczyk podkreślił bezprecedensowość wystawy i wyraził nadzieję na kontynuację tak świetnie zaczętej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, dziękując jednocześnie kuratorom wystawy. Następnie goście, wśród których znalazła się delegacja Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z panią dyrektor Dorotą Barys na czele, zwiedzili ekspozycję i mogli delektować się smakiem oryginalnego kakao.

Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali to wystawa, na której po raz pierwszy w muzealnych salach, zostanie udostępniona fotograficzna dokumentacja wyników badań prowadzonych przy odkrywaniu i konserwacji unikatowych w skali światowej malowideł odnalezionych w Chajul w górzystej części Gwatemali, zamieszkałej przez Majów Ixil.

Dzięki naszej ekspozycji chcielibyśmy przybliżyć efekty prac konserwatorów, archeologów, etnografów z międzynarodowego zespołu badawczego kierowanego przez prof. Jarosława Źrałkę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa będzie również okazją do przybliżenia kultury tego regionu, pokazania życia codziennego dawnych, ale i obecnych jego mieszkańców. „Przedłużeniem” ekspozycji będzie wydawnictwo, w którym znajdą się zdjęcia prezentowane na wystawie oraz teksty polskich badaczy, którzy zaangażowani są w ratowanie bezcennych malowideł.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ambasady Gwatemali w Polsce.

Partnerami wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Narodowe Centrum Nauki

Kuratorzy wystawy: Paweł Cyganiewicz, Dorota Pogodzińska, Ilona Pulnar-Duszyk.

Wystawa czynna czerwiec – październik

Daniel Adamczyk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...