Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk zaprasza na seminarium Pracowni Rzemiosła Artystycznego i Designu, które poprowadzi dr Joanna Wacławek:
Na Seminarium zostanie zaprezentowana historia batiku na obszarze obecnej Indonezji, w szczególności batiku środkowo-jawajskiego, wytwarzanego w miastach Yogyakarta i Surakarta. Słuchacze poznają etapy powstawania batików, narzędzia, oraz wybrane motywy batikowe i ich znaczenie w przebiegu niektórych tradycyjnych obrzędów jawajskich. Przedstawione zostaną również narodziny batiku już narodowego, który miał być symbolem całej Indonezji, a także relacje indonezyjsko-malezyjskie w kontekście wpisania w 2009 roku batiku indonezyjskiego na listę UNESCO.
Spotkaniu towarzyszyć będą zdjęcia wykonane podczas badań prowadzonych w pałacu sułtana Yogyakarty i na obszarze całej prowincji, jak też podczas wielomiesięcznej praktyki w warsztacie mistrza Hadiego (zmarłego 3 lata temu), jednego z ostatnich na Jawie wytwórców tradycyjnych stempli do batików.
Dr Joanna Wacławek, historyk sztuki, wieloletni członek jawajskiego Stowarzyszenia Miłośników Batiku Sekar Jagad. Studiowała m.in. batik w ISI (Indonezyjskim Instytucie Sztuk) w Surakarcie, a następnie praktykowała u prywatnych nauczycieli, przede wszystkim z Yogyakarty. Prowadziła także badania nad rolą batiku w tradycyjnych obrzędach jawajskich oraz odbyła praktyki w warsztacie wytwarzającym stemple do batiku.