poniedziałek, 20 stycznia, 2025

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na Zaduszki Bluesowe

Zapraszamy na Zaduszki Bluesowe!
To już 40 lat!

Zaduszki Bluesowe: Michał Kielak / Lucky Troubles / Mojo

4 listopada 2023, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 50 zł (przedsprzedaż), 60 zł (w dniu koncertu), do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na https://bilety.bok.bialystok.pl/

Michał Kielak to jeden z najbardziej rozchwytywanych harmonijkarzy w Polsce. Współpracował z wieloma zespołami i artystami w Polsce i w Europie. Wielokrotnie nagrodzony tytułem „Harmonijkarz Roku” według ankiety Blues Top. Laureat Fryderyka w kategorii „Płyta Roku”. Ex-członek legendarnej Kasy Chorych.
Bez zbytniej przesady wypada zauważyć, że Michał Kielak wystąpił na wszystkich festiwalach bluesowych w kraju, między innymi na Rawie Blues w Katowicach, Blues Express w Zakrzewie, Bluesadzie w Szczecinie, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Jesieni z Bluesem w Białymstoku, Toruń Blues Meeting, Jimiway Blues Festival w Ostrowie Wielkopolskim a także ma na koncie koncerty na festiwalach m.in w USA, Chinach, Francji, Chorwacji, Niemczech, Białorusi, Czechach i na Cyprze.
Na swoim koncie ma występy w różnych okazjonalnych konfiguracjach, m.in. z: Marylą Rodowicz, Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim, Bartkiem Szopińskim oraz z grupami Cree, Krzak, Pokój Numer 3, Szulerzy, Chłopcy z Placu Broni, Czarny Pies, Śląska Grupa Bluesowa i wielu innymi. Wypada zaznaczyć, że nie ogranicza się do współpracy wyłącznie z przedstawicielami sceny bluesowej. Wspierał takich wykonawców jak Dubska (reggae), Ania Rusowicz (rock) czy Jurek Paterski (country).
Jego harmonijkę można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach i to nie tylko bluesowych.
W 2021 wydał swoją drugą solową płytę „Unique”, na której pojawiła się plejada znakomitości polskiej sceny muzycznej. Obecnie na stałe współpracuje ze Śląską Grupą Bluesową, Sebastianem Riedlem i jazz-rockowym składem Czarny Pies.
Specjalnie z okazji 40 lecia Zaduszek Bluesowych zaprezentowane zostaną utwory z projektu „Kielak plays Skiba” wspólnie z muzykami z Lucky Troubles.


Zespół Lucky Troubles powstał w 2022 roku. Powołało go do życia trzech doświadczonych muzyków na co dzień związanych z Poznaniem i Bydgoszczą.
Jakub Andrzejewski, to wokalista i gitarzysta stojący od lat na czele formacji Pokój Numer 3. Karierę muzyczną zaczynał w bardzo młodym wieku, współpracując m.in. z Kasą Chorych, Jerzym Styczyńskim, Sebastianem Riedelem, Cree.
Andrzej Kownacki, jest dobrze znanym bluesowej publiczności muzykiem, grającym na instrumentach perkusyjnych. Swój czas dzieli pomiędzy działalność muzyczną w Polsce i w Niemczech. Znany jest ze współpracy m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, Magdą Piskorczyk, Janem Gałachem, Stefem Rosenem, Willem Jacobsem.
Maciej Zdanowicz od lat związany jest z poznańskim zespołem GLASSPOP. Przygodę z gitarą zaczynał od świata dźwięków bluesa, by z czasem rozwijać pasję również w obszarach rocka, fusion i popu. Współpracował m.in. z projektem Maciej Kręc Blues Super Session, Hot Water, Wolną Sobotą.
Zespół występuje w formule akustycznego trio, wykorzystując w instrumentarium m.in. gitary akustyczne, gitary dobro, banjo i różnego rodzaju perkusjonalia. Stylistyka, która bliska jest każdemu z członków i wokół której budują oni swój muzyczny przekaz to w dużej mierze blues i blues-rock, ale też np. americana, folk, czy elementy funky. Doświadczenie i kreatywność muzyków sprawia, że proponowana przez nich muzyka, przełamuje schematy i zaprasza słuchaczy w barwną dźwiękową podróż.
Zarówno autorskie kompozycje, jak i włączane do repertuaru covery, wykonywane na żywo, często stanowią dla artystów punkt wyjścia do improwizacji, dzięki czemu ich występy są zawsze interesujące i pełne emocji.
Trio pracuje nad pierwszą płytą, na której znajdą się w pełni autorskie kompozycje zawierające teksty autorstwa Jakuba, Andrzeja i Macieja. Premiera płyty planowana jest na jesień 2023 roku, a zwiastujący ją singiel „Burning Tires” ukazał się w październiku 2022.


Mojo to nowy 5-osobowy skład z Trójmiasta łączący rhytm-and-blues’a, soul i muzykę cajun w niepowtarzalną całość. Z amerykańskim wokalistą Felipe Schreibergiem na czele zebrała się śmietanka muzyków związanych od lat z trójmiejskim bluesem: Piotr Augustynowicz (Cotton Wing, Jo & Lazy Fellow), Tomek Kruk (Kraków Street Band, GRUFF!), Michał Mantaj (Zeppelinians) i Michał Lasota (Imienowski Jazz Set, The Muddy Vistula).
Muzyka Mojo to klimat amerykańskiego południa, energetyczne show przywodzące na myśl nowoorleańskie kluby, deltę Missisipi i brytyjski bluesowy boom lat 60. Hipnotyczny groove, wpadające w ucho riffy i niesamowita chemia między muzykami to przepis na niezapomniany wieczór.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...