Z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej magazyn Rzeczpospolita wyróżnił samorządy, które dokonały u siebie najbardziej spektakularnych zmian w tym czasie. Wśród laureatów w kategorii „społeczeństwo” znalazł się Białystok, doceniony za utworzenie Muzeum Pamięci Sybiru. To nie pierwszy raz, kiedy Miasto jest nagradzane za realizację tej inwestycji.
Podczas uroczystej gali pod hasłem „Samorządy Rzeczypospolitej – 20 lat Polski w UE” wręczonych zostało 25 wyróżnień, w tym aż 15 stanowiły nagrody za „unijne inwestycje 20-lecia”. W kategorii „społeczeństwo” za wybudowanie siedziby Muzeum Pamięci Sybiru nagrodę otrzymało Miasto Białystok. Znalazło się w tym gronie wraz z samorządami Łodzi, Bydgoszczy i województwa wielkopolskiego.
– Po raz kolejny jestem dumny z tego, co reprezentuje, jaką działalność i w jakim miejscu prowadzi Muzeum Pamięci Sybiru. Mam ogromną satysfakcję z realizacji tej inwestycji. To już kolejny raz, po przyznaniu nagrody Rady Europy, Muzeum Pamięci Sybiru zostało dostrzeżone i docenione – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
W grudniu 2023 r. Muzeum Pamięci Sybiru zostało docenione przez obradującą w Strasburgu Komisję Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Białostocka placówka zdobyła prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 (EMYA – European Museum of the Year Award). Jest to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej celem jest docenienie najważniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.
Muzeum Pamięci Sybiru, samorządowa instytucja kultury miasta Białegostoku, zostało utworzone 1 stycznia 2017 r. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.
Agnieszka Błachowska