czwartek, 24 kwietnia, 2025

Biblioteka UAM tworzy „Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski”

W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstaje „Archiwum Żydów Poznania i Wielkopolski”. W kolekcji gromadzone będą materiały w postaci dokumentów, wspomnień, listów, kart pocztowych, fotografii, nagrań dźwiękowych i filmowych oraz innych pamiątek, stanowiących ślady przeszłości Żydów mieszkających w Poznaniu i na terenie Wielkopolski.

Celem „Archiwum” jest pozyskiwanie – we współpracy z Fundacją Tu żyli Żydzi – materiałów archiwalnych od potomków Żydów poznańskich i wielkopolskich, opracowanie ich, digitalizacja oraz udostępnianie dla celów naukowych i popularnonaukowych. Jako pierwszą do „Archiwum”, działającego w ramach Pracowni Rękopisów, pozyskano spuściznę Noacha Lasmana (1924-2018), poznaniaka, geologa i pisarza.

Noach Lasman urodzony w Kaliszu, od 1927 r. wraz z rodziną zamieszkał w Poznaniu, kształcił się tu w Gimnazjum im. Bergera. Podczas okupacji przebywał na Podlasiu, był więźniem obozu pracy w Siedlcach, ukrywał się w lesie w okolicach Łosic, a w sierpniu 1944 r. wstąpił do II Armii Ludowego Wojska Polskiego. W latach 1948-1957 mieszkał w Poznaniu, studiował geologię i pracował jako geolog w przemyśle materiałów budowlanych. W 1957 r. wyemigrował z rodziną do Izraela. Jako geolog pracował m.in. w Izraelu, na Madagaskarze, Etiopii, Kolumbii i Nikaragui. Po przejściu na emeryturę, na przełomie lat 70. i 80. poświęcił się zbieraniu materiałów dotyczących losów poznańskich Żydów w czasie i po II wojnie światowej. Prowadził korespondencję z ludźmi z całego świata, pisał wspomnienia i powieści oparte na swoich doświadczeniach (część z nich opublikowano, np. “Pięćdziesiąt kilometrów od Treblinki”, “Szosa”, “Wspomnienia z Polski: 1 sierpnia 1944 – 30 kwietnia 1957”), organizował spotkania poznańskich Żydów. W 2019 r. ukazała się książka “Wspomnienia z trzech światów”, zbierająca różne publikowane i niepublikowane teksty wspomnieniowe Lasmana, w opracowaniu Andrzeja Niziołka.

Umowę między Biblioteką Uniwersytecką UAM a Fundacją Tu żyli Żydzi podpisano 14 kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...