niedziela, 22 grudnia, 2024

„Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”. Niezwykła wystawa na statku- muzeum „Sołdek”

Czapka celnika, „pazury” do wydobywania ukrytych worków ze skrytek na statkach oraz but do przemytu złotych monet – to tylko niektóre z eksponatów prezentowanych na wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”. Surowe wnętrza najsłynniejszego polskiego rudowęglowca stanowią idealne miejsce do odkrywania fascynujących opowieści o przemytnikach, którzy przemierzali morze w poszukiwaniu szybkich zysków. Wystawa czasowa na statku-muzeum „Sołdek” potrwa do końca września 2023 r.

Wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową wprowadza w świat przemytników, którzy w przeszłości pływali po Bałtyku, nierzadko ryzykując życie, by przerzucić nielegalne towary z jednego kraju do drugiego. Historia przemytu jest pełna niebezpieczeństw, intryg i przemyślnych sposobów unikania kontroli granicznej.

PRL to czas niedoboru na rynku wewnętrznym wielu artykułów. Braki te starali się wypełniać marynarze, którzy jako uprzywilejowani obywatele, mogli regularnie wyjeżdżać poza granice Polski. To, co wywozili i przywozili do rodzimego kraju można zobaczyć na zdjęciach dokumentujących przemycane towary. Warto dodać, że Trójmiasto było wówczas miejscem szczególnym – tłumnie przyjeżdżano tu na zakupy z całej Polski. 

Ekspozycja prezentuje ciekawe ujawnienia dotyczące przemytu zwierząt, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem. – Ta część wystawy spełnia również rolę edukacyjną –  dowiemy się z niej m.in. o tym, czego nie wolno przywozić z zagranicznych wakacji. Inny fragment wystawy pokazuje współczesne metody walki z przemytem na morzu – mówi Barbara Bętkowska – Cela, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsk.  Ekspozycja prezentuje autentyczne artefakty związane z przemytem, takie jak ukryte przedmioty, narzędzia, dokumenty i fotografie, które odsłaniają kulisy nielegalnego procederu.

Mówi Barbara Bętkowska – Cela, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku

W okresie trwania wystawy, w każdy czwartek, od 11:00 do 13:00, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pomorskiej KAS zaprezentują nowoczesny sprzęt służący do walki z przemytem. To także okazja do wysłuchania opowieści o ich codziennej pracy w portach i na morzu. Więcej o tych wydarzeniach można przeczytać na stronie https://tiny.pl/ctrwv

FOTO: Paweł Jóźwiak / Narodowe Muzeum Morskie

tekst: ŁUKASZ GRYGIEL Narodowe Muzeum Morskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...