piątek, 22 listopada, 2024

Buduj swój emocjonalny dobrostan – nowy projekt Muzeum Zabawek i Zabawy

Muzeum Zabawek i Zabawy startuje z projektem Buduj swój emocjonalny dobrostan w Muzeum Zabawek i Zabawy, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

Bajkoterapia

21.08.2022r.

Spotkanie pt. „Książka, która łączy. Warsztaty o mocy bajek w budowaniu relacji”.

Świadomość emocji, które się w nas pojawiają jest tak samo ważna jak strategia radzenia sobie z nimi, zarówno z tymi dobrymi, jak i złymi. Jednym ze sposobów jest bajka terapeutyczna, która opowie dziecku o jego własnej sytuacji – pozwoli oswoić emocje, wskazać zagrożenia i dać wskazówki na pozytywne rozwiązanie.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak bajki i opowiadania łączą ludzi, jak mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów. Uczestnicy stworzą swoją własną historię, opowiedzą ją i stworzą swoją książkę. Poznają ciekawe bajki, które mogą pomóc im w codziennych wyzwaniach.

Warsztaty poprowadzi Maria Maruszczyk psycholożka, absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego INTRA, Szkoły Dramy Stosowanej Stowarzyszenia STOP-KLATKA, Kursu Teatru Forum Drama Way oraz rocznego kursu w Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie.


Dźwiękoterapia

28.08.2022r.

„Bajanie w magicznych dźwiękach”.

Masaż dźwiękiem rozluźnia ciało, wzmacnia, dodaje energii.

Świetny wpływ mis i gongów jest coraz szerzej znany, a badania nad leczniczym działaniem w/w instrumentów są dla świata nauki nowym, lecz cieszącym się zainteresowaniem.

Korzyści płynące z tych zajęć to budowanie i pogłębianie wzajemnych relacji, wspólne spędzanie czasu wolnego, kolekcjonowanie wspomnień. Udostępnienie rodzicom narzędzi do wspólnej pracy z dzieckiem.

Zajęcia poprowadzi Anna Kulczycka-Wasielewska licencjonowana naturoterapeutka. W swojej pracy używa takich metod jak dźwięk i oddech. Od 7 lat aktywnie działa zarówno z grupami jak i w trybie indywidualnym pomagając utrzymać zdrowe ciało, równowagę emocjonalną a także skontaktować się ze swoim potencjałem zarówno dzieciom jak i dorosłym.


Muzykoterapia

18.09.2022 r.

„Muzyka Dotyka” – warsztat umuzykalniający dla dzieci i ich rodziców.

 Celem warsztatów jest rozwój potencjału emocjonalnego i intelektualnego dzieci od niemowlęctwa, realizowany przez bezpośredni wpływ bogatego i radosnego świata dźwięków. Edukacja rodziców w zakresie kluczowego znaczenia muzyki w rozwoju obszarów mózgu, odpowiedzialnych za myślenie abstrakcyjne. Przekazanie narzędzi edukacyjnych, wpływających na konkretne umiejętności rozwoju mowy, uważności na ciało, poczucia rytmu, koncentracji, dyspozycji społecznych i szeroko pojętej muzykalności.

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Kowalczyk-Krzysiek  absolwentka Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, arteterapii – studia podyplomowe na Wszechnicy Świętokrzyskiej metodą autorską , wynikającą z wykształcenia, praktyki zawodowej i osobistych doświadczeń matki trójki dzieci.


Dogoterapia

25.09.2022 r.

Zwierzęta potrafią wykazać wyjątkową więź z człowiekiem, potrafią poprawić samopoczucie  zarówno dorosłych, jak i dzieci.

W dogoterapii wykorzystuje się kontakt między psem a osobą wymagająca wsparcia. Terapia z udziałem psa nie tylko przyczynia się do przywracania sprawności fizycznej, ale poprzez bezpośredni kontakt z psem rozwija sferę emocjonalną. Dogoterapia jest specyficznym rodzajem zajęć motywacyjnych. Podczas nich pies staje się motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań i pracy nad sobą.

Psi przyjaciele są idealnymi towarzyszami wspomagającymi rehabilitację ruchową, terapię logopedyczną, edukację oraz psychoterapię.

Jedną z metod dogoterapii jest AAA: Animal Assisted Activities (w terminologii PTK: SP – Spotkanie z psem) – to prowadzenie zajęć z udziałem psa, mających na celu budowanie pozytywnych relacji wynikających z kontaktu pomiędzy uczestnikami spotkania a psem. W trakcie spontanicznej zabawy, którą nadzoruje prowadzący, uczestnicy spotkania akceptują kontakt psa, przyzwyczajając się do jego obecności. Taka właśnie metoda zostanie zastosowana podczas spotkania.

Prowadzenie; specjaliści dogoterapeuci z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kielcach.


Warsztaty arteterapeutyczne muzyczno-literackie

25.09.2022 r.

Uczestnicy zajęć mają możliwość spojrzenia na świat oczami bohaterów literackich i

skonfrontowania własnych zachowań z ich postępowaniem.

Celem jest wzmocnienie zasobów osobistych dzieci, wskazywanie wzorów skutecznego działania i pozytywnego myślenia, nastawienie na twórcze działanie, wzbogacenie słownictwa dotyczącego emocji. Również pogłębienie wiedzy o sobie i reakcjach emocjonalnych , odkrycie siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości, wyzwolenie uczuć radości, stanu bezpieczeństwa, harmonii, stymulowanie myślenia narracyjnego w zakresie zdolności do transformacji na każdym

etapie życia, przyjęcie nowych, kreatywnych strategii działania.

Narzędzia zastosowane do arteterapeutycznych warsztatów muzyczno-literackich to

głównie zabawy: integrujące, umożliwiające samoocenę, wykorzystujące: ruch, taniec, gra

na instrumentach,klawnadę, gest, gry z podziałem na role, gry dydaktyczne.

Zajęcia poprowadzą:

Agnieszka Miernik dr hab nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, profesor na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (w tym na Uniwersytecie Dziecięcym). Prowadzi zajęcia z biblioterapii i literatury dla dzieci. Autorka kilkudziesięciu prac poświęconych twórczości dla

młodych odbiorców i biblioterapii .

Anna Śliwińska – doktor nauk humanistycznych z zakresu pedagogiki (doktorat obroniła na Wydziale Rewalidacji i Resocjalizacji Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie). Jest pedagogiem (w tym również pedagogiem specjalnym – studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej, specjalność: pedagogika korekcyjna na APS w Warszawie), muzykiem – nauczyciel rytmiki, pianistka, nauczyciel wychowania muzycznego (absolwentka szkół muzycznych I i II stopnia oraz Wychowania Muzycznego), specjalistą z zakresu Emisji Głosu (studia podyplomowe na UMCS w Lublinie). Swoje zainteresowania naukowe łączy z obszarem rozwoju dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym (w tym również dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz spektrum autyzmu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...