poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Burzyciele świata w natarciu

W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam na kolejną odsłonę cyklu „Spotkania z historią”. Tym razem będzie ona poświęcona promocji albumu pt. Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941. Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia (wtorek) o godz. 17.00 w sali kinowej MIIWŚ (poziom –3).

Wstęp wolny.

Podczas spotkania autorzy publikacji oraz prowadzący spotkanie –  dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, będą wspólnie poszukiwali odpowiedzi na następujące pytania: Jakie znaczenie miała sztuka wizualna w sowieckiej propagandzie? Kto tworzył plakaty, ulotki i karykatury pod dyktando bolszewików? Dlaczego komuniści nienawidzili duchownych i osób wierzących? Odpowiedzi na te i inne pytania zapewne padną podczas najbliższego „Spotkania z historią”. Nie zabraknie również dyskusji z udziałem publiczności.

Uwaga: Tylko tego dnia książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie!

Groteskowe, zabawne, a jednocześnie przygnębiające i przerażające. W tak kontrastowy sposób można scharakteryzować sowieckie materiały propagandowe, które zebrano w albumie Burzyciele świata w natarciu. W książce zaprezentowano dziesiątki niepublikowanych wcześniej plakatów, ulotek i karykatur. Całość poprzedza wstęp naukowy, w którym przybliżono cele sowieckiej propagandy antyreligijnej i mechanizmy jej funkcjonowania. Materiały graficzne są opatrzone komentarzami merytorycznymi i biogramami.

O autorach:

Dr Aleksander Majewski – starszy specjalista Działu Historii II Wojny Światowej Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Specjalizuje się w zakresie historii sowieckiej i niemieckiej propagandy, zwłaszcza wizualnej.

Dr Dmitriy Panto – kustosz i główny specjalista w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Do jego zainteresowań badawczych należą: historia Kościoła katolickiego w Cesarstwie Rosyjskim i ZSRS, stalinowski terror, deportacje narodów oraz Armia Czerwona na Pomorzu w 1945 r.

Więcej informacji na temat samej publikacji tutaj: Burzyciele świata w natarciu. Sowieckie grafiki antyreligijne z lat 1918–1941 | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...