poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Cenne znaleziska archeologów w Cieszynie

Fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii z Dzieciątkiem, monety, kawałki naczyń ceramicznych oraz skór z ubioru wierzchniego, znaleźli archeolodzy podczas badań remontowanej płyty głównego Rynku w Cieszynie – podało Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Cieszyński rynek poddany został renowacji. Zanim jednak wejdą brygady remontowe miejsce od trzech tygodni badają archeolodzy.

Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zrelacjonowali, że aktualnie badania koncentrują się w środkowej części Rynku. Odsłonięte zostały tam relikty dwóch wodociągów drewnianych, biegnących w kierunku centralnie położonej fontanny św. Floriana.

„Pierwsze wzmianki o funkcjonowaniu wodociągu w Cieszynie pochodzą z 1575 r., kiedy w księgach miejskich zapisano wydatki na zakup rur oraz opłacenia rurmistrza. Z budową wodociągu wiązał się również zakup przez miasto folwarku Gilczarowskiego, położonego za Wyższą Bramą na terenie Górnego Przedmieścia. Wodociąg zasilany był najpewniej potokami spływającymi z wzgórza Mały Jaworowy. Woda drewnianymi rurami płynęła m.in. do zbiorników zlokalizowanych na Rynku, zasilając fontannę i cysternę zlokalizowaną w północnej pierzei, oraz na Starym Targu. Ów drewniany rurociąg w latach 1790-1800 rewitalizował ksiądz Leopold Jan Szersznik” – podali naukowcy z cieszyńskiego muzeum.

Sieci wodociągowe zostały wkopane w warstwy średniowieczne. To najstarszy poziom użytkowy Rynku. „Powstały one poprzez nanoszenie ziemi i odpadków organicznych, dzięki czemu są ogromnie zasobne w zabytki ruchome” – wskazali Jagosz-Zarzycka oraz Borowski.

W tych warstwach archeolodzy znaleźli ostatnio kości zwierzęce, fragmenty naczyń ceramicznych i kafli piecowych, fragmenty skór z ubioru wierzchniego i obuwia, kilka monet z XV w., nożyczki żelazne, noże, elementy metalowe strojów – sprzączki i guziki, a także podkowy.

„Najcenniejszym zabytkiem wydaje się być fragment figurki ceramicznej z przedstawieniem Marii trzymającej Dzieciątko, którą wstępnie możemy datować na okres pełnego lub późnego średniowiecza” – podkreślili naukowcy.

Prace archeologów trwają od trzech tygodni. Na ich początku zdemontowano XIX-w. bruk kamienny. Pod nim zachowały się kolejne warstwy bruków z otoczaków – z XVIII w. oraz starsze – średniowieczne.

„W sąsiedztwie bruku średniowiecznego odsłonięte zostały pozostałości drewnianych desek – pomostów lub podłóg kramów kupieckich. Tego typu zabytki są bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ pobiera się z nich próby do badań C14 i dendrochronologii, dzięki czemu można poznać datę ścięcia drzewa i wykorzystania go w danej konstrukcji” – wyjaśnili historycy z muzeum w Cieszynie.

Remont i przebudowa głównego rynku w Cieszynie będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok. (PAP)

autor: Marek Szafrański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...