środa, 22 stycznia, 2025

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi częścią międzynarodowego projektu Textile Culture Net wspieranego przez program Creative Europe

Textile Culture Net to międzynarodowa inicjatywa czterech instytucji włókienniczych: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Lottozero w Prato (Włochy), TextielMuseum w Tilburgu (Holandia) oraz CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textiles) w Hong Kongu, których łączy wspólna ambicja rozwijania nowych praktyk kuratorskich, angażowania zróżnicowanej publiczności oraz współpracy międzynarodowej.
Z początku była to nieformalna i spontaniczna inicjatywa, którą zainicjowano wiosną 2020 r., w odpowiedzi na czas globalnej pandemii. Właśnie wtedy te cztery instytucje połączyły siły, aby stworzyć eksperymentalną i – jak się okazało – długotrwałą współpracę, obejmującą serię wystaw internetowych, wymianę pomysłów, metodologii i umiejętności, które wykraczają daleko poza granice geograficzne.

Od września 2023 startuje czwarta edycja inicjatywy, współfinansowana przez Unię Europejską w ramach prestiżowego programu Kreatywna Europa. Realizowana będzie do 2024. Jej celem jest wzmocnienie relacji między instytucjami, poszerzenie wspólnie podejmowanych działań oraz zwiększenie widoczności i rozpowszechnienie efektów projektu.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jak działa Textile Culture Net?

Ze względu na odległości geograficzne, wszystkie działania odbywają się online. Przedstawiciele instytucji spotykają się za pomocą platformy ZOOM, budując przestrzeń wzajemnych działań w zakresie prezentowania sztuki tkaniny i projektowania. Każda z tych instytucji ma inne doświadczenia wynikające z uwarunkowań geograficznych i kulturowych, co bardzo rozwija horyzonty i pozwala na zbudowanie międzynarodowej perspektywy. Dodatkowo uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach – również w formie online – ma służyć wypracowaniu jak najlepszych praktyk kuratorskich, sposobów docierania do publiczności i zwiększania widoczności w sieci. Jest to również odpowiedź na obecne czasy, gdzie wiele działań, również tych artystycznych, odbywa się w internecie a komunikacja online pozwala na szybką wymianę myśli i natychmiastowe reakcje.

Owocem wzajemnie wypracowywanych praktyk są wystawy online prezentowane za pomocą Instagrama i połączone wspólnym hashtagiem #TextileCultureNet. Dzięki temu internetowa publiczność może zapoznać się dziełami światowych artystów wykorzystujących medium tkaniny oraz projektami, które wcześniej były realizowane stacjonarnie. Forma przedstawiania sztuki online jest bardziej dostępna i ma szansę trafić do odbiorców z całego świata, bez konieczności podróżowania. Program nowych wystaw rozpocznie się we wrześniu 2023 roku. Do udziału w tej edycji projektu zespół TCN zaprosił kuratorów gościnnie współpracujących z organizacją, wybranych na podstawie ich wkładu w różnorodność kulturową i płciową. Dzięki temu projekt ma szansę dalej się rozwijać, stając się międzynarodową przestrzenią eksperymentowania i opracowywania nowych perspektyw, punktów widzenia w dziedzinie sztuki i projektowania, dążąc do stworzenia bezpośredniej komunikacji z publicznością.

Zwieńczeniem tej edycji będzie publikacja, w której kuratorzy zaprezentują materiały ze wszystkich wystaw online. Zostaną udostępnione zarówno w formacie drukowanym, jak i cyfrowym. Za projekt odpowiadać będzie nagradzane biuro projektowe Studio Mut. Publikacja będzie miała swoją premierę w czerwcu 2024 r. podczas wydarzenia zorganizowanego w Lottozero w Prato we Włoszech. Warto wspomnieć, że TCN w początkowej fazie pandemii został wybrany przez CIMAM – Międzynarodowy Komitet ds. Muzeów i Kolekcji Sztuki Nowoczesnej jako jedna z „Wybitnych Praktyk Muzealnych w Czasie Globalnego Kryzysu”.

Szczegółowe informacje na temat Textile Culture Net

Data powstania:20 października 2020 r.
Miejsce:   Konta na Instagramie:Instagram Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi www.instagram.com/centralnemuzeumwlokiennictwa CHAT www.instagram.com/mill6chat Lottozero www.instagram.com/lottozero TextielMuseum www.instagram.com/textielmuseum #TextileCultureNet na Instagramie

O instytucjach wchodzących w skład Textile Culture Net

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentuje tkaninę w szerokim spektrum znaczeń i idei. Łączy niezwykle bogatą historię przemysłu włókienniczego Łodzi z artystycznym wizjonerstwem dwudziestowiecznych twórców, którzy rozpropagowali sztukę tkaniny na świecie.

Muzeum prowadzi działalność o charakterze wystawienniczym i edukacyjnym, angażując się w projekty interdyscyplinarne, jak również o charakterze naukowo-badawczym. Posiada imponującą kolekcję tkaniny artystycznej, obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny – obecnie najstarszy na świecie cykl wystaw związanych z medium tkaniny.

Kontakt: Sylwia Meyer-Olejarczyk | s.meyer@cmwl.pl | +48 509 360 945

CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Chiny
CHAT stanowi część projektu ochrony dziedzictwa The Mills, dawnych przędzalni bawełny Nan Fung Textiles w Tsuen Wan. Poprzez wielopłaszczyznowe programy kuratorskie, obejmujące wystawy i programy edukacyjne, CHAT pragnie stać się ośrodkiem sztuki, który splata twórcze doświadczenia dostępne dla wszystkich, zapraszając gości do obcowania z duchem innowacyjnej spuścizny hongkońskiego przemysłu włókienniczego oraz do włączenia się w dyskusje i do udziału w inspirujących podróżach, w których przeplatają się sztuka współczesna, wzornictwo i tradycja.

Strona internetowa: www.mill6chat.org

IG: www.instagram.com/mill6chat

FB: www.facebook.com/mill6chat

Prasa:Mention PR Consultants Limited
 Danny Cheng | danny.cheng@mansumpr.com | +852 3749 9878| +852 9035 4994
 Christy Mo | christy.mo@mansumpr.com | +852 3749 9878| +852 9315 0111

Lottozero w Prato, Włochy
Lottozero to centrum wzornictwa oraz sztuki i kultury tkaniny, a także otwarte laboratorium, gdzie można eksperymentować z tekstyliami, wspólną przestrzenią projektową i przestrzenią wystawienniczą.

Mieszczące się w Prato (Włochy), jednym z najważniejszych okręgów przemysłu włókienniczego w Europie, Lottozero pełni funkcję zarówno centrum kreatywności, jak i studia projektowego. Jego misją jest stworzenie żyznego środowiska dla badań nad tekstyliami i eksperymentów w sferze wzornictwa i sztuki, a także międzynarodowej bazy dla tworzenia sieci kontaktów w sektorze włókienniczym.

Strona internetowa: www.lottozero.org

IG: www.instagram.com/lottozero

FB: www.facebook.com/lottozero

Prasa: Alessandra Tempesti, kuratorka Lottozero, alessandra@lottozero.org

TextielMuseum w Tilburgu, Holandia
Holenderskie TextielMuseum to miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o tkaninie w zakresie wzornictwa, sztuki, mody, dziedzictwa przemysłowego i innowacji. Muzeum mieści się w dawnej fabryce włókienniczej i oferuje unikalne połączenie inspirujących wystaw i programów edukacyjnych. To także TextielLab specjalizujące się w badaniach nad tkaninami i ich produkcją. W laboratorium artyści, projektanci i architekci o międzynarodowej sławie pracują nad innowacyjnymi projektami w zakresie tekstyliów, które później można oglądać na wystawach, pokazach mody i w budynkach publicznych na całym świecie.

Strona internetowa: www.textielmuseum.nl

IG: www.instagram.comnl/textielmuseum

Prasa: communicatie@textielmuseum.nl

Tekst: Sylwia Meyer-Olejarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...