niedziela, 22 grudnia, 2024

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI O!LŚNIENIEM 2024 ROKU

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znalazło się w gronie nagrodzonych w tegorocznym plebiscycie kulturalnym O!Lśnienia organizowanym przez redakcję Onet i miasto Kraków. Muzeum otrzymało nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję Vogue Polska, partnera wydarzenia.
Przedsięwzięcie skupia najciekawsze i najbardziej dostrzegane społecznie wydarzenia kulturalne ostatnich miesięcy. Inicjatywa promuje projekty i twórców, którzy wytyczają trendy w polskiej kulturze, dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami i odkrywcami poszukującymi nowych sposobów wyrazu w sztuce.
Uroczystość miała miejsce 8 marca w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Nagrodę w imieniu muzeum odebrała Aneta Dalbiak, dyrektorka CMWŁ.

Chcemy uhonorować instytucję, która w dużej mierze przyczyniła się do rosnącej popularności polskiej tkaniny artystycznej na świecie – zarówno w obrębie sztuki, jak i mody oraz dizajnu. Cieszymy się, tym bardziej, że wspieranie polskiego rzemiosła, promowanie go za granicą jest częścią misji „Vogue Polska”. A nasze związki z tkaniną mają wiele wymiarów. Nasze wydawnictwo książkowe nazywa się Osnova, do wymyślenia tej nazwy zainspirowała nas lektura reportażu o łódzkich włókniarkach – mówiła Hanna Rydlewska, dyrektorka wydawnicza Vogue Polska.

Z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jesteśmy związani od początku naszego istnienia. Patronowaliśmy organizowanej w CMWŁ imponującej retrospektywie twórczości Jerzego Antkowiaka. Wielokrotnie pisaliśmy o odbywających się tam wystawach, jesteśmy z nim też teraz w przeddzień największej w historii prezentacji dorobku Arkadiusa, nowego spojrzenia na jego projekty, wspierając komunikację nadchodzącej wystawy – dodał Szymon
Machnikowski, dyrektor ds. marketingu i PR Vogue Polska.

To nagroda dla całego zespołu muzeum! Cieszymy się, że tkanina artystyczna, moda i włókiennictwo wciąż są interesującym współcześnie tematem – powiedziała Aneta Dalbiak, dyrektorka CMWŁ.

Vogue Polska przyznał nagrodę specjalną po raz trzeci. W ubiegłych latach jej laureatami były artystka wizualna Małgorzata Mirga-Tas, która w 2022 reprezentowała Polskę na Biennale w Wenecji oraz Anja Rubik i jej fundacja Sexed.pl (2023). Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od kilku lat intensywnie rozwija kolekcję mody współczesnej, prezentując ją jako ważną część zbiorowego dziedzictwa kulturowego. Korzystając z obszernych i różnorodnych zbiorów organizuje wystawy poświęcone polskim i zagranicznym projektantom, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju mody polskiej. Do najważniejszych z nich należą: „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” (2018/19) czy „Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” (2018). A już w czerwcu 2024 roku muzeum otwiera kolejną modową wystawę „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje”. Będzie to pierwsza na świecie ekspozycja podsumowująca twórczość Arkadiusza Weremczuka – najsłynniejszego polskiego projektanta.

Na wystawie zobaczymy obiekty reprezentujące 14 kolekcji Arkadiusa, które znajdują się w zbiorach muzeum. Kreacje projektanta będą punktem wyjścia do fascynującej opowieści o chłopaku z małej miejscowości na Lubelszczyźnie, który trafia najpierw do londyńskiej Central Saint Martins – uczelni z prestiżowym wydziałem mody, następnie odbywa staż u Alexandra McQueena, a chwilę później zostaje okrzyknięty ekstrawaganckim, ekscentrycznym i nieziemsko utalentowanym artystą. Wkrótce Arkadius ubiera gwiazdy m.in. Janet Jackson, Christinę Aguilerę, Björk, Boya George’a, Brada Pitta, a w Polsce Kayah, Reni Jusis czy Korę. Otwiera butiki w Londynie i w Warszawie. A na listach najważniejszych projektantów sąsiaduje z McQueenem, Stellą McCartney czy Vivienne Westwood. Rozpisują się o nim wpływowe magazyny mody, a jego kolekcje pokazują znane światowe muzea. A dziesięć lat później Arkadius znika…

Wystawa opowie o wielkim sukcesie, sławie i uznaniu, ale też o zazdrości i kontrowersjach, które wzbudzał projektant. Zobaczymy jego najgłośniejsze, przełomowe kolekcje, m.in: pacyfistyczny manifest United States of Mind, odwołującą się do polskiej ludowości Paulinę czy zachwycającą kunsztowną formą Virgin Mary Wears The Trousers. Ubiory Arkadiusa i towarzyszące im akcesoria zostaną skonfrontowane z pracami wybitnych współczesnych artystów: Zuzy Golińskiej, Łukasza Stokłosy, Sebulca, Goshki Macugi, Radka Anais Laró i Ewy Marii Wacherlohn.

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 czerwca 2024.

Sylwia Meyer-Olejarczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...