piątek, 8 listopada, 2024

Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie – nowa instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN

„Centrum Kultury „Park Dzieje” jest instytucją pamięci, ale jest także instytucją kultury, aktywizującą do propagowania idei, jaką jest łączenie poprzez historię. Od początku wspieraliśmy tę instytucję, a dziś nadszedł moment, w którym możemy ogłosić jej współprowadzenie” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości powołania nowej instytucji kultury – Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie. Podczas wydarzenia minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezes Stowarzyszenia „Dzieje” Tomasz Łęcki podpisali umowę dotyczącą prowadzenia Centrum jako wspólnej instytucji kultury.

MAIN Murowana Goślina_fot. Jakub Kaczmarczyk_PAP

Wicepremier podkreślił, że liczba instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ciągu ostatnich 7 lat wzrosła o 100%. Wskazał, że należą do nich muzea, miejsca pamięci oraz instytucje kultury.

Od kilku lat budujemy nowe oblicze instytucjonalne polskiego dziedzictwa narodowego i kultury. Wspieramy instytucje o znaczeniu ponadregionalnym, które dzięki jakości swoich działań zasługują na pomoc państwa. W pewnym sensie wyrażają one konstytucyjną zasadę pomocniczości, pochodzącą z katolickiej nauki społecznej. Jest to pomoc wyższych organów państwa dla tych, którzy potrafią doskonale organizować się na niższym poziomie. Ta instytucja jest tego doskonałym przykładem – powiedział prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że funkcjonowanie „Parku Dzieje” rozpoczęło się dzięki oddolnej inicjatywie obywateli, którzy stworzyli instytucję opartą przede wszystkim na wolontariacie. Zauważył, że w pewnym momencie rozwoju takiej instytucji niezbędne jest wsparcie ze strony organów, które posiadają mandat społeczny do dysponowania środkami publicznymi.

Na terenie „Parku Dzieje” nadal musi być zachowany ten wyjątkowy styl, ta atmosfera, to symboliczne oddzielenie od cywilizacji. Od początku wspieraliśmy tę instytucję poprzez konkursy dotacyjne w ramach Narodowego Centrum Kultury. Dziękuję za to, co udało się stworzyć i cieszę się z zabezpieczenia realizacji przyszłych działań. Widząc ogrom pracy przy realizowaniu pozytywnej misji łączenia przez historię, możemy z czystym sumieniem powołać nową instytucję – podkreślił wicepremier.

Prof. Piotr Gliński wskazał na znaczący rozwój polskiej kultury, który jest możliwy m.in. dzięki zwiększonemu o ponad 100% budżetowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tutaj, w Wielkopolsce, mamy wiele przykładów brania przez polskie państwo odpowiedzialności za kulturę i dziedzictwo, które są dowodem na sprawne działanie państwa. Budujemy m.in. Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a prawdopodobnie już w maju uda się nam podpisać umowę o jego współprowadzeniu – poinformował szef resortu kultury.

Zgodnie z podpisaną umową roczna dotacja podmiotowa dla Centrum Kultury „Park Dzieje” wyniesie co najmniej 2,9 mln zł (w 2023 r. będzie to 1,45 mln zł). Dodatkowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze zadania inwestycyjne niezbędne dla właściwego funkcjonowania instytucji.

Centrum Kultury „Park Dzieje”

Idea powołania Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie zrodziła się w czerwcu 2022 r. List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz utworzenia nowej instytucji kultury został podpisany 23 stycznia 2023 r. w Poznaniu.

Decyzja o powołaniu państwowej instytucji kultury w Murowanej Goślinie jest ważnym przejawem wsparcia publicznego dla oddolnej obywatelskiej inicjatywy, jaką jest działalność funkcjonującego od 2011 roku Stowarzyszenia „Dzieje”. Historyczny park tematyczny, stworzony i prowadzony przez Stowarzyszenie, funkcjonuje w Murowanej Goślinie od 2016 roku. Jego główną atrakcją są nocne widowiska plenerowe z cyklu „Orzeł i krzyż”, które do tej pory obejrzało łącznie ponad 81 tys. widzów (w organizację blisko 70 edycji widowisk zaangażowanych było ok. 300 wolontariuszy). Powołana instytucja będzie wsparciem w rozwoju i profesjonalizacji opowiadającego o polskich dziejach – począwszy od procesu ich kształtowania aż po historię współczesną – widowiska. Patronat honorowy nad wydarzeniem corocznie obejmuje Prezydent RP Andrzej Duda.

Centrum Kultury „Park Dzieje” będzie realizowało zadania inwestycyjne towarzyszące widowisku „Orzeł i Krzyż”, m.in. dotyczące budowy stałej plenerowej sceny, której rozwiązania technologiczne umożliwią realizację spektaklu na światowym poziomie. Działająca w „Parku Dzieje” trybuna na 2,2 tys. widzów po zakończeniu inwestycji pomieści 4 tys. osób.

Do zadań Centrum będzie należała również realizacja projektów o charakterze edukacyjnym z zakresu kultury i historii, współpraca z instytucjami kultury, a także z zagranicznymi twórcami widowisk plenerowych, prowadzenie działalności wydawniczej oraz przygotowanie parku tematycznego, będącego atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, a także służącemu popularyzacji dziedzictwa kulturowego.

Źródło: https://www.gov.pl/, fot. Danuta Matloch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...