środa, 22 stycznia, 2025

Cieszyn: archeolodzy odkryli dawny ratusz?

Fundamenty dużego budynku znaleźli archeolodzy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego podczas badań remontowanej płyty głównego Rynku w Cieszynie – informuje rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara. Naukowcy przypuszczają, że są to relikty średniowiecznego ratusza.

Archeolodzy Zofia Jagosz-Zarzycka oraz Jan Paweł Borowski z Muzeum Śląska Cieszyńskiego zrelacjonowali, że w ostatnim tygodniu udało się im odsłonić najstarszy poziom użytkowy, czyli średniowieczny bruk. „W trakcie jego czyszczenia, pomiędzy kamieniami, pracownicy znaleźli m.in. monety, biżuterię, podkowy, a także ostrogi żelazne. Na trakcie komunikacyjnym (obecnie ul. Szersznika – PAP) widoczne są koleiny, wyżłobione w bruku przez średniowieczne wozy” – podali.

Jagosz-Zarzycka i Borowski podkreślili, że na najciekawsze znaleziska natrafiono w środkowej części Rynku, przy fontannie św. Floriana. „Uwidoczniły się fundamenty kamienne o przebiegu na osi wschód-zachód i północ-południe. W pewnych miejscach mury przełożone są brukiem, przez co słabiej zarysowane, natomiast na zachód od fontanny widoczne są w całej okazałości” – poinformowali.

Mury na osi wschód-zachód mierzą 14 m, a na osi północ-południe ok. 6 m, przy czym część z nich to destrukt.

„Fundamenty są z wapienia. Ich rozpiętość sugeruje, że stał na nich jeden budynek znacznych rozmiarów lub kilka mniejszych połączonych ze sobą. Obiekty mogły być drewniane, aczkolwiek w ich otoczeniu znajdowana jest gotycka cegła palcówka i resztki dachówek. Wielkość i centralne położenie sugerują, iż mamy do czynienia z budynkiem lub budynkami wysokiej rangi, wielce znaczącymi dla średniowiecznych mieszczan cieszyńskich. Ostrożnie, aczkolwiek z pewnym przekonaniem możemy sądzić, że odkrywamy właśnie relikty średniowiecznego ratusza, być może z pomieszczeniami dla rzemieślników” – ocenili archeolodzy.

Naukowcy wskazali, że średniowieczny ratusz jest wzmiankowany w dokumencie księcia Kazimierza II z 9 sierpnia 1496 r., który mówi o tym, że po sprzedaży dwóch domów radzie miejskiej i urządzeniu w jednym z nich ratusza, m.in. stara siedziba władz zostanie rozebrana.

„Za słusznością naszych podejrzeń przemawia fakt, iż fundamenty są +przeplecione+ brukiem kamiennym, co znaczy, że po wyburzeniu ratusza, dla usprawnienia komunikacji (…) uzupełniono bruk w jego miejscu. Wykonany jest on mniej starannie niż jego starszy poprzednik. Pod brukiem, ułożonym po usunięciu budynku, znajduje się bruk średniowieczny z czasów funkcjonowania domniemanego ratusza” – podali archeolodzy.

W Cieszynie remont i przebudowa rynku trwa od miesiąca. Inwestycja będzie kosztowała blisko 11,4 mln zł. Prace potrwają rok. Zanim jednak wejdą brygady remontowe miejsce badają archeolodzy.

PAP – Nauka w Polsce, Marek Szafrański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...