poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Co łączy Hel, wakacje i dobre kino?

Co łączy warsztaty hip-hopowe po kaszubsku, rozmowy o języku włączającym, taniec na plaży i znakomite kino? Odpowiedź jest jedna: All Inclusive Film Festival. Zainicjowany przez Ane Piżl (@ane_ratownica), łączący pokazy kinowe ze spotkaniami, dyskusjami czy warsztatami. Wpisujcie w kalendarze: między 18 a 20 sierpnia spotykamy się w kinie Żeglarz w Jastarni.

Wśród mnóstwa znakomitych festiwali, na które można – i  warto! – wybrać się latem, pojawił się zupełnie nowy. I jedyny w swoim rodzaju! All Inclusive Film Festival (Jastarnia, 18-20.08.2023) to wymyślony przez Ane Piżl festiwal, na który oprócz filmów składają się spotkania i warsztaty poruszające tematykę wykluczeń i sposobów na włączanie w życie społeczne grup marginalizowanych. O wykluczeniach osoby organizujące AIFF myślą szeroko – zarówno w kontekście osób grubych, ludzi LGBTQ+, dyskryminacji g/Głuchych, nierównej sytuacji kobiet w sporcie czy wyzwań, z jakimi borykają się osoby z doświadczeniem uchodźczym. Brzmi jak dużo trudnych i smutnych rozmów? Nic podobnego – ideą festiwalu jest zmiana sposobu, w jaki mówimy (czyli też myślimy) o wykluczeniach. Zamiast cierpienia i martyrologii filmy i dyskusje festiwalowe proponują energię, siłę i emancypację, a do tego aktywizm, dużo dystansu i poczucia humoru. No i świetne kino!

Festiwal w całości, na zasadzie wolontariatu, przygotowuje grupa osób, z którymi Ane się przyjaźni i realizował inne projekty społeczne (np. zeszłoroczny topfreedom.pl). Gościniami wydarzenia będą m.in. mistrzyni olimpijska w żeglarstwie Jola Ogar-Hill wraz z żoną, reżyserką Chuchie Hill, performer i tancerz Łukasz Wójcicki (Lukash Voycicki), polonista i propagator języka inkluzywnego Mateusz Adamczyk, Joanna Hendrysiak, tłumaczka Polskiego Języka Migowego i pomysłodawczyni pierwszej drużyny niesłyszących rugbystów czy Miriam Synger, edukatorka i autorka popularnej książki “Jestem Żydówką”. 

Filmem otwarcia AIFF będzie francuski “120 uderzeń serca na minutę” (reż. Robina Campillo, Francja, 2017), publiczność zobaczy również niderlandzki “Sweetling”, (reż. Eva van Barneveld, 2022) W repertuarze znajdzie się też blok shortów.

AIFF został zaprojektowany jako bezpieczna przestrzeń do spotkań i rozmów wokół wyzwań, z jakimi mierzą się grupy i społeczności dyskryminowane czy marginalizowane: lesbijki, migrantki i migranci, osoby grube, g/Głusi, osoby z niepełnosprawnościami czy stare. Dlaczego odbywa się właśnie w Jastarni? Bo właśnie tam mieści się zupełnie wyjątkowe kino Żeglarz: prowadzone przez 3 kobiety z rodziny Blindow jedyne kino na Helu.
 

Żeglarz to najważniejsza pamiątka po moim Dziadku – był prezentem dla mojej Babci zakochanej w Jastarni. To opowieść o miłości, pasji i magii kina, której każdy powinien móc doświadczyć. Jednocześnie, jako prywatne kino studyjne w pewnym sensie także padamy ofiarą wykluczenia – wskazuje Patrycja Blindow, współprowadząca Żeglarza. I zaznacza – Choć Dziadka już z nami nie ma, wierzę, że byłby dumny z przedsięwzięć, które podejmujemy. Zwłaszcza, że sam w głębokim PRL-u zatrudniał jako kinooperatora nieżyjącego już Głuchego Henia, który był dla nas jak rodzina, a kino okazało się dla niego szansą na lepsze życie. Dlatego chcemy dalej celebrować piękne różnice, a do tego przeżyć wspólne wakacyjne chwile nad Bałtykiem, oddając się wartościowym dyskusjom, dobrym filmom i zachodom helskiego słońca.

Żeglarz to miejsce z historią – stoi w nim piec kaflowy, a muzyka sączy się z winylowych płyt. Dzięki temu panuje tam niepowtarzalna atmosfera. Historyczny charakter kina oraz fakt, że z powodów ekonomicznych działa ono tylko w sezonie, jest wyzwaniem. Przygotowanie kina, tak żeby wszystkie osoby czuły się dobrze jest dla organizatorek All Inclusive Film Festival kluczową sprawą. Dlatego wszystkie osoby, które na co dzień mierzą się z wykluczeniem w kinach, przed wizytą na AIFF proszone są o kontakt z zespołem festiwalu.

Z myślą o osobach wykluczonych z udziału w kulturze z powodu stanu zdrowia czy starości festiwal przygotował seanse w puckim hospicjum św. Ojca Pio, założonym przez ks. Jana Kaczkowskiego. Chcąc przygotować także propozycję dla osób, które nie mogą wybrać się do Żeglarza, organizatorki przygotowały dwa festiwalowe seanse online na platformie mojeekino.pl (szczegóły w sierpniu). 

Już dziś na stronie aiff.pl zobaczyć można, co dokładnie będzie się działo podczas All Inclusive Film Festival. Karnety i bilety na pojedyncze seanse festiwalowe są też w sprzedaży online oraz w kasach kina.

All Inclusive Film Festival 18-20 sierpnia 2023
  Kino Żeglarz Jastarnia
tekst: Józefina Bartyzel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...