piątek, 8 listopada, 2024

Co nowego w MNK

W październiku otworzyliśmy aż trzy nowe wystawy czasowe w MNK Czartoryscy. Zapraszamy!

Sztuka czarna. Najpiękniejsze mezzotinty z kolekcji Czartoryskich

Portret Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej Williama Dickinsona

Gabinet Rycin i Rysunków Książąt Czartoryskich MNK prezentuje zespół grafik wykonanych w technice mezzotinty, zwanej także „sztuką czarną”, pochodzących z okresu XVIII i XIX wieku. Na wystawie można zobaczyć między innymi dzieła Bernharda Vogla, Giuseppe Marchiego, Charlesa Turnera, Williama Dickinsona oraz Pietera van Bleecka.

Mezzotinta należy do technik rytowniczych w których odbitki nie przypominają rysunku, ale dzieło malarskie utrzymane w tonacji czarno-białej. Malarski efekt, jaki otrzymywano po wykonaniu odbitki sprawił, że tę technikę stosowano do reprodukcji wybitnych dzieł malarstwa. To mezzotinty są często jedynym śladem po zniszczonych lub zaginionych obrazach. Przykładem jest eksponowany portret Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej Williama Dickinsona, którego pierwowzór spłonął w Warszwie podczas powstania w 1944 roku.

Kuratorka wystawy: Bożena Chmiel

Czas trwania: 10.10.2023-17.12.2023

Dzieło. Artysta. Konserwator. Wizualna prezentacja prac konserwatorskich

W przestrzeni Dziedzińca Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć cyfrową prezentację przygotowaną na podstawie dokumentacji prac konserwatorskich wykonanych w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.

Podczas realizacji projektu w latach 2017-2020 w pracowniach MNK poddano konserwacji ponad 900 obiektów. Do prezentacji wybrano dzieła o kluczowym znaczeniu dla kolekcji, zróżnicowane pod względem technologicznym, reprezentujące malarstwo zarówno polskie jak i europejskie oraz rzemiosło artystyczne. Prezentacja przybliża tajniki pracy konserwatorów muzealnych ukazując poszczególne etapy działań oraz przedstawia wyniki interdyscyplinarnych analiz i badań naukowych z dziedziny fizyki, chemii, historii sztuki.

Przygotowała Elżbieta Zygier – Główny Konserwator MNK

Koordynatorki: Elżbieta Zygier, Małgorzata Chmielewska

Czas trwania: 24.10.2023–7.01.2024

250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej

Wystawa upamiętnia dziedzictwo Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej w Polsce i Europie instytucji o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty. Przypomina dorobek KEN w świetle zbiorów z Biblioteki Książąt Czartoryskich.

Na ekspozycji możemy zobaczyć publikacje z zakresu ustawodawstwa szkolnego, prace osób wdrażających reformy oświaty, pierwsze i kolejne edycje nowatorskich podręczników szkolnych oraz korespondencję członków Komisji z królem Stanisławem Augustem. Na uwagę zasługuje list pierwszego prezesa KEN, biskupa Ignacego Massalskiego do króla Stanisława Augusta w sprawie dóbr i sum pojezuickich, napisany w  sierpniu 1775 roku. Stanowi on integralną część drugiego tomu „Education Nationale”, zawierającego cenne materiały źródłowe do działalności KEN, pozyskanego przez Czartoryskich po królu Stanisławie Auguście i Tadeuszu Czackim.

Kuratorka wystawy: Jadwiga Klima

Czas trwania: 31.10.2023–24.03.2024

Certyfikat i tytuł „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” dla MNK!

Fot.Marcin Cieślak

Z radością ogłaszamy, że MNK Sukiennice podczas uroczystej gali w Muzeum Fotografii w Krakowie otrzymało certyfikat i tytuł „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi”. Inicjatywa ma na celu rekomendowanie miejsc, których oferta i przyjazne wnętrza są dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...