Co dzieje się z eksponatami, gdy nie są prezentowane na wystawach? W jaki sposób konserwowane są obrazy i rzeźby mające kilkaset lat, by mogły zachwycać kolejne pokolenia? Odpowiedzi na te pytania przynosi nowa wystawa Muzeum Ziemi Tarnowskiej zatytułowana „CONSERVATIO. Konserwacja i restauracja obiektów muzealnych”.
Ekspozycja, przygotowana w ramach cyklu „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”, prezentuje wybrane, szczególnie interesujące przykłady prac konserwatorskich prowadzonych w ostatnich latach. Obok samych obiektów zwiedzający zobaczą plansze informacyjne ukazujące ich stany zachowania sprzed i po konserwacji – także te, które na co dzień można oglądać w innych oddziałach muzeum: Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej, Muzeum Zamek w Dębnie czy Galerii Panorama.

W muzeum każdy obiekt traktowany jest jak skarb – wymaga starannej opieki i odpowiednich warunków przechowywania oraz ekspozycji. Odpowiadają za to specjaliści: konserwatorzy i renowatorzy dzieł sztuki. Ich praca, wymagająca wiedzy, doświadczenia i cierpliwości, właściwie nigdy się nie kończy. Konserwacje wykonywane są zarówno na bieżąco, jak i w związku z przygotowaniami do nowych wystaw lub wypożyczeń do innych instytucji. W zależności od stopnia zachowania, działania konserwatorskie obejmują zarówno podstawowe zabezpieczenia, jak i kompleksowe prace renowacyjne. Wraz z rozwojem badań zmieniają się również metody i podejście do konserwacji. Część zabiegów prowadzona jest w pracowniach muzealnych, natomiast prace wymagające specjalistycznych warunków realizowane są we współpracy z renomowanymi instytucjami, takimi jak Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i we Wrocławiu, Zamek Królewski na Wawelu czy Muzeum Zamek w Malborku.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 17 maja o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20–21, Tarnów), w ramach wydarzeń Międzynarodowej Nocy Muzeów – Tarnów 2025. Wstęp wolny. Kuratorem wystawy jest Barbara Bułdys.
Po wernisażu będzie można zobaczyć pokaz wybranych elementów procesu konserwacji, wykonywanych przez muzealnych specjalistów. Dla zwiedzających przygotowano także dwie prelekcje:
godz. 20:00 – wykład „Rola konserwatora w muzeum. Czy ochronie konserwatorskiej podlega materia, czy może coś więcej?” – Tomasz Głowacz, kierownik Działu Konserwacji Zbiorów,
godz. 21:00 – prelekcja „O zasadach obchodzenia się i przechowywania obiektów zabytkowych” – Barbara Bułdys, kierownik Działu Sztuki.
Wystawa będzie czynna do 30 września 2025 roku.
Mirosław Biedroń