niedziela, 22 grudnia, 2024

Czarne Wesele

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na zdarzenie muzealne Czarne Wesele w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

1 maja, godz. 10 – 16

Majówka – tych kilka wiosennych dni, które kojarzą się większości z nas z czasem wolnym od pracy zawodowej i coraz cieplejszą aurą za oknem zachęcającą do wyjścia z domu, jest jednocześnie okresem obfitującym w atrakcje i różnorodne oferty zajęć kulturalnych, artystycznych oraz sportowych w regionie. Możliwości wyboru mamy cały wachlarz, w zależności od potrzeb i zainteresowań. Osoby mające ochotę spędzić dzień w wyjątkowym miejscu, o którym mówi się, że „czas się tu zatrzymał”, a dodatkowo posłuchać kaszubskiej muzyki granej na żywo, skosztować potraw regionalnych i dowiedzieć się czegoś o dziedzictwie kulturowym Pomorza Środkowego, z pewnością odnajdą się znakomicie wśród szachulcowych chałup w Klukach.

Pośród atrakcji proponowanych 1 maja przez Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) w ramach corocznie organizowanego Czarnego Wesela znajdą się tradycyjnie pokazy ginących rzemiosł, m.in. plecionkarstwa, powroźnictwa i szycia sieci rybackich, zajęć domowych, takich jak prasowanie żelazkiem na duszę, pranie dzwonem i na drewnianej tarze oraz maglowanie, a także pokazy kulinarne: ubijanie masła w kierzynce, smażenie wafli drożdżowych oraz pieczenie chleba i bab w ceglanym wolno stojącym piecu. Jednak tematem przewodnim każdego Czarnego Wesela (niem. Schwarze Hochzeit), od którego nosi ono swoją nazwę, jest praktykowany powszechnie w regionie słowińskim do lat 50. XX wieku zwyczaj wspólnego kopania torfu.

Torf wydobywano w maju na łąkach okalających wsie i układano czarne kostki w pryzmy, w których suszył się przez ciepłe letnie dni. Wysuszony i lekki zwożono oraz układano pod chałupami, aby mógł służyć jako opał. Schwarze Hochzeit, poza tym głównym celem, dla którego wydobywano torf, pełniło istotną rolę w kulturze społecznej Słowińców – ciężka zespołowa praca spajała sąsiedzkie więzi. Każdego dnia po wspólnym wysiłku zasiadano do obfitego posiłku, na który składały się m.in. jajka, kiełbasa i ciasta. Do wspólnej biesiady z potańcówką, wzorem ubiegłego roku, również zaproszą pracownicy muzeum w Klukach wraz z zespołem Modraki, wykonującym kaszubską muzykę ludową.

Kopanie torfu, pokazy rzemieślnicze i kulinarne oraz muzyka na żywo to jednak nie wszystkie atrakcje, których doświadczyć będzie można 1 maja w Klukach. Tradycyjnie podczas Czarnego Wesela odbędzie się kiermasz rękodzieła i wyrobów artystycznych. Na stołach pod namiotami, rozsianymi po całym terenie muzeum, czekać będą na swoich nowych właścicieli gliniane kurki, malowane na starych deskach obrazy, koronkowe serwetki, dekoracje do domu, ale także i ciasta, miody oraz różnego rodzaju przetwory.

O godzinie 12 w jednej z zabytkowych chałup odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Ujęte w ramy. Zaklęte w drewnie”, będącej pokłosiem organizowanych przy współudziale Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu Słowińskiego „Kluka” plenerów artystycznych: malarskich i rzeźbiarskich. Regularnie przez kilkanaście lat na tle zróżnicowanych krajobrazów pomorskich: nadłebskich wydm, cichych wioseczek, z Rowokołem w tle i w przestrzeni miejskiej Słupska, ręce nieprofesjonalnych artystów tworzyły obrazy i drewniane rzeźby. Dużą część z nich będzie można obejrzeć na wystawie.

Warto przy okazji wizyty w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zabrać ze sobą aparat fotograficzny albo po prostu mieć w pogotowiu telefon z dobrej jakości aparatem. Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia ogłoszony został konkurs „Kluki w moim obiektywie”. Być może nadarzy się okazja, by w oryginalny sposób ująć na zdjęciu ciekawą scenę, urzekający krajobraz czy zagrodowe zwierzęta na tle chaty w biało-czarną kratę? W regulaminie konkursu przewidziano nagrody pieniężne dla zwycięzców, a także wydanie pamiątkowego katalogu fotografii. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej: www.muzeumkluki.pl.

Rok 2023 jest dla muzeum w Klukach rokiem jubileuszowym – kończy ono 60 lat. Wszystkie organizowane zdarzenia, w tym Czarne Wesele oraz fotograficzny konkurs, zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

bilet ulgowy: 21,00 zł

bilet normalny: 15,00 zł

Karta Dużej Rodziny: -15%

bilety online: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/96786/Smo%C5%82dzino/Czarne+Wesele/

Serdecznie zapraszamy

Marzenna Mazur
Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...