czwartek, 21 listopada, 2024

Dawid Żak

Przebieg kariery zawodowej

Absolwent historii na Uniwersytecie Opolskim. Od 2020 r. pracownik Działu Zbiorów i Konserwacji Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Zajmuje się m.in. opracowywaniem kolekcji zabytków muzeum, głównie zbioru filatelistyki i realizacją kwerend w zbiorze muzealiów. Wraz z zespołem CMJW realizuje również zadania związane z przebudową siedziby muzeum w Łambinowicach, organizacją wydarzeń muzealnych, ekspozycji czasowych, czy promocją instytucji w mediach społecznościowych.

Jako zwycięzca 134. serii teleturnieju „Jeden z dziesięciu” wspiera prowadzoną przez CMJW akcję „Podaruj mi pamięć” – konserwację krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach.


Test zdań niedokończonych:
  1. Gdybym nie był muzealnikiem, byłbym… archeologiem lub archiwistą – na studiach odbywałem praktyki z obu dziedzin. Jednak archeologia pochłonęła mnie bardziej dzięki niezrównanej wykładowczyni, dr. Magdalenie Przysiężnej-Pizarskiej i do dzisiaj, jeśli mam taką możliwość, poświęcam czas na udział w wykopaliskach. Jako archiwista również bym się odnalazł – lubię wykonywać szczegółową, powtarzalną pracę, z której w przyszłości będą korzystać inni ludzie.
  2. W mojej pracy najbardziej lubię… ciszę i spokój, dzięki czemu mogę lepiej skoncentrować się na wykonywanej pracy. Nie lubię… kiedy jakieś mało znaczące zadanie zabiera więcej czasu niż powinno. Czas to pieniądz, dlatego lepiej go nie marnować.
  3. Kiedy po raz pierwszy wchodzę do jakiegoś muzeum… sprawdzam, czy budynek w którym się ono znajduje, jest obiektem historycznym, a jeżeli tak, to co się w nim dawniej mieściło.
  4. Muzealna publiczność to dla mnie… jeden ze stałych elementów działalności muzeów, bez którego ich misja byłaby poważnie ograniczona.
  5. Zazdroszczę innym muzealnikom… Nie ma słowa „zazdrość” w moim słowniku. Każdy ma to, na co zapracował, a jeśli tego nie mam to myślę, w jaki sposób to zdobyć.
  6. Mój muzealny autorytet/wzór to… Nie posiadam autorytetu wśród muzealników, gdyż jeszcze nie znam ich zbyt wielu.
  7. Gdybym mógł przenieść się w czasie, chciałbym trafić do… Chciałbym żyć w drugiej połowie XIX wieku, ponieważ nastąpił wtedy największy postęp nauki i techniki w dziejach świata. Chciałbym być świadkiem tego skoku cywilizacyjnego oraz mieć w nim swój udział i móc dzięki swojej pracy pomnażać kapitał. Najchętniej zamieszkałbym w ówczesnych w Stanach Zjednoczonych i pomógł w budowaniu tego młodego z perspektywy Europy państwa, które obecnie, mimo zahamowania rozwoju, jest światowym mocarstwem.
  8. Lubię, kiedy w muzeum… pojawiają się ludzie, którzy doceniają moją pracę i kiedy jest ona dla nich przydatna. Jest to korzyść również dla mnie, gdyż daje to bodziec do dalszej pracy.
  9. Moje zawodowe marzenie to… mieć pracę, która będzie dla mnie jednocześnie satysfakcjonująca, dochodowa, niewyczerpująca i rozwijająca na tyle, abym nie musiał jej zmieniać do końca kariery zawodowej.
  10. Za 10 lat chciałbym… mieć dostatnie, spokojne życie bez żadnych problemów, a także utrzymać obecne zdrowie fizyczne i psychiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...