wtorek, 7 maja, 2024

Rzeszowskie Piwnice mają rok

Rzeszowskie Piwnice podsumowały pierwszy rok swojej działalności i zdradziły, czym zamierzają przyciągać turystów w roku 2023. Plany są ambitne, a poprzeczka ustawiona wysoko, bo podziemne korytarze pod płytą rzeszowskiego Rynku przez rok zwiedziło już ponad 38 tysięcy turystów z niemal całego świata.

Pracownicy instytucji mają powody do radości – przez rok Rzeszowskie Piwnice odwiedziło ponad 38 tysięcy turystów z 29 krajów. Poza zwiedzającymi podziemne korytarze, czas spędziło tu ponad 70 tysięcy uczestników 280 wydarzeń kulturalnych, między innymi koncertów, warsztatów, pokazów filmowych skierowanych do różnych grup odbiorców z różnych zakątków świata, między innymi uchodźców z Ukrainy.

– Rzeszowskie Piwnice stały się bardzo ważnym miejscem dla rzeszowian. Miejscem krzewiącym tożsamość. Tu można się zagłębić w historię, badać ją, poznawać, zdać sobie sprawę, kim jesteśmy – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Również dla uchodźców, których gościmy w Rzeszowie, trasa stała się istotnym miejscem. I takie głosy słyszałem nie raz. Często przychodzili tu, żeby odpocząć od traumy, jaka ich spotkała, odwrócić nieco myśli, przez chwilę zająć je czymś innym.

Rzeszowskie Piwnice to bowiem przestrzeń interaktywna i wielowymiarowa. Turyści przede wszystkim zwiedzają podziemne korytarze wzbogacone o najnowocześniejsze multimedia, ale znajdują się tu także kino, przestrzeń wielofunkcyjna, w której organizowane są między innymi koncerty i przestrzeń nad płytą Rynku – Skwer Kultury, do organizacji wydarzeń plenerowych.

Same podziemia, poza nowoczesną technologią, zaskakują zwiedzających licznymi atrakcjami dodatkowymi. W 2022 roku były to na przykład przejścia z lampionami inspirowane postacią Łukasiewicza, z regionalnym jadłem i mrocznymi historiami. W roku 2023 podobnych przedsięwzięć planuje się jeszcze więcej – między innymi inspirowanych postacią i twórczością Jana Matejki. Przyszłe plany to także między innymi otwarcie (w niedostępnym do tej pory dla zwiedzających podziemnym pomieszczeniu) winoteki z winem regionalnym, uruchomienie letniego ogródka, zorganizowanie wystawy o rzeszowskich fotografkach i ogólne zwiększanie oferty wydarzeń.

Ambicją Rzeszowskich Piwnic jest również poszerzanie i zacieśnianie współprac z innymi rzeszowskimi i nie tylko organizacjami turystycznymi i kulturalnymi. Do tej pory udało się je nawiązać między innymi z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną, Podkarpacką Komisją Filmową, Rzeszowskim Domem Kultury oraz Galerią Fotografii Miasta Rzeszowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...