niedziela, 19 stycznia, 2025

De ira, de dolore. Koncert Zygmunta Krauzego wraz ze Spółdzielnią Muzyczną contemporary ansemble

Muzeum Sztuki zaprasza na koncert jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Zygmunt Krauze jest czołowym przedstawicielem polskiej awangardy muzycznej. Swoją inspirację artystyczną odnajdywał w sztukach wizualnych, zwłaszcza w twórczości przedstawiciela polskiej awangardy  — Władysława Strzemińskiego. Odzwierciedleniem tego zainteresowania, były kompozycje unistyczne stworzone przez muzyka w latach 60. Koncert, który odbędzie się w Muzeum Pałacu Herbsta, będzie niejako podsumowaniem trwających ponad pół wieku związków Krauzego z łódzkim Muzeum Sztuki.

Oprócz kompozycji unistycznych Krauze tworzył dźwiękowe enviroment i instalacje, brał udział w happeningach współpracując z Galerią Foksal. Jest twórcą pierwszych w Polsce kompozycji przestrzenno-muzycznych, które powstawały we współpracy z architektami. Jednym z istotnych rozdziałów w twórczości kompozytora jest muzyka teatralna tworzona m.in. do przedstawień w Comédie-Française i Theatre National de la Colline w Paryżu.

Podczas koncertu odbywającego się w przestrzeni Pałacu Herbsta artysta wykona swoje utwory (m.in. Stone Music) i improwizacje (m.in. Hommage à Krygier), Artyście towarzyszyć będzie contemporary ensemble Spółdzielnia Muzyczna w składzie: Małgorzata Mikulska (flety), Tomasz Sowa (klarnety), Krzysztof Guńka (saksofon), Paulina Woś (skrzypce), Barbara Mglej (skrzypce/altówka), Jakub Gucik (wiolonczela), Aleksandra Płaczek (fortepian), Aleksander Wnuk (perkusja).

Data wydarzenia: 17 września, godz. 17.00

Liczba miejsc ograniczona. Udział w koncercie możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.
Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl,
tel. 506 941 803/42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).

Utwór Zygmunta Krauze De Ira De Dolore dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...