środa, 14 maja, 2025

Debata: „Wielkie powieści małych narodów”

W ramach 13. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się dyskusja poświęcona leksykonowi literatury Europy Środkowej w XX wieku, który ukazał się w Rumunii. W rozmowie udział wezmą prof. Adriana Babeți, dr hab. Kazimierz Jurczak prof. UJ oraz Łukasz Galusek.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 12 maja o godz. 16.00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie i jest otwarte dla publiczności.

Czy istnieje literatura Europy Środkowej? Co ją odróżnia od innych literatury i gdzie przebiegają podziały? A jeśli istnieje, to jakie daty są dla niej graniczne, z jakich prądów się składa? Których autorów i autorki należałoby do niej zaliczyć? Jakie są jej arcydzieła? Czy do jej interpretacji przydają się studia postkolonialne, czy należy szukać innych narzędzi? Na ile pojemna jest ta kategoria i czy jej stosowanie nie ułatwia myślenia i pisania o Hercie Müller, Milanie Kunderze, Czesławie Miłoszu, Dubravce Ugrešić?

Imponujący rozmiarami słownik zawiera opracowanie 256 powieści opublikowanych w Europie Środkowej. Dzieło jest owocem trzydziestoletniej pracy zespołu redakcyjnego koordynowanego przez prof. Adrianę Babeți, pisarkę, eseistkę, dziennikarkę i wykładowczynię Uniwersytetu w Timișoarze. Wśród konsultantów i autorów opracowań znalazło się dwoje wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Kazimierz Jurczak, kierownik Zakładu Filologii Rumuńskiej UJ, oraz dr Olga Bartosiewicz-Nicolaev.

Spotkanie odbywa się w języku polskim, nie będzie transmitowane.
Wydarzenie jest częścią 13. Festiwalu Kultury Rumuńskiej: o festiwalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...