Seria wykładów „Dekady ze sztuką” to autorski wybór tematów inspirowanych wystawami, organizowanymi przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Na przestrzeni ponad trzydziestu lat Galeria MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie prezentowała sztukę, architekturę i zjawiska kulturowe Europy Środkowej.
Spotkania odbywają się on-line za pośrednictwem platformy Zoom, w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 12.00.
Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.
Aby otrzymać link do wzięcia udziału, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: warsztaty@mck.krakow.pl.
Harmonogram wykładów:
- 28 sierpnia 2023, godz. 12:00
„Wystawa jako eksperyment: WuWa, PeWuKa, Mieszkanie Najmniejsze” – wykład nawiązujący do wystawy „Lwowska Wystawa Krajowa 1894” prezentowanej w Galerii MCK od 15 marca do 4 kwietnia 1994 r.
- 25 września 2023, godz. 12:00
„Polskie kolekcje sztuki współczesnej – twórcy, tendencje, strategie kolekcjonerskie” – wykład nawiązujący do wystawy „Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Znaki czasu” prezentowanej w Galerii MCK od 20 października do 27 listopada 2005 r.
- 30 października 2023, godz. 12:00
„Grupa Die Brücke – między grafiką a malarstwem” – wykład nawiązujący do wystawy „Grafika niemieckiego ekspresjonizmu” prezentowanej w Galerii MCK od 31 stycznia do 28 lutego 1992 r.
- 27 listopada 2023, godz. 12:00
„Czas transformacji. Polska architektura lat 90. XX wieku” – wykład nawiązujący do wystawy „Romuald Loegler. Dialog z czasem i miejscem” prezentowanej w Galerii MCK od 19 stycznia do 7 lutego 1999 r.
- 18 grudnia 2023, godz. 12:00
„Obraz człowieka w sztuce niemieckiej XX wieku” – wykład nawiązujący do wystawy „Oto człowiek. Dzieła z kolekcji Deutsche Bank” prezentowanej w Galerii MCK od 9 czerwca do 19 września 2004 r.
Prowadzenie:
Dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów obraz/ciało oraz publikacji „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy“. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu „Exercising Modernity“ (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro.
Oferta MCK dla seniorów jest objęta patronatem miesięcznika Głos Seniora. Szczegółowe informacje można uzyskać, pisząc na adres warsztaty@mck.krakow.pl lub dzwoniąc na numer 12 42 42 860.
Informujemy, że podczas wydarzeń mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.
Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury