Warsztaty są rozwinięciem konferencji naukowo-technicznej „Życie muzealne wśród wystaw”, zorganizowanej w październiku 2022 roku przez Muzeum Miejskie w Tychach. Wpisuje się w Forum Praktyki Muzealnej. To też warsztatowa kontynuacja spotkania z Andrzejem Danilukiem wprowadzającego do tematu digitalizacji, które odbyło się w październiku 2023 roku.
Uczestniczki i uczestnicy będą mogli pracować ze sprzętem (skanerem i stanowiskiem digitalizacyjnym opartym na aparacie cyfrowym). Wśród tematów poruszanych podczas warsztatów:
- metodologie digitalizacyjne (w tym dobór sprzętu i rozwiązań technicznych),
- instrukcja digitalizacyjna,
- jakość odwzorowań cyfrowych (w tym narzędzia i metody pomiaru jakości odwzorowań cyfrowych),
- digitalizacja obiektów płaskich, najczęściej papierowych (w tym ustawianie stanowiska do fotografowania obiektów płaskich papierowych),
- digitalizacja obiektów przestrzennych (w tym ustawianie stanowiska do fotografowania obiektów przestrzennych, np. numizmatów),
- kalibracja urządzeń stosowanych w digitalizacji,
- profilowanie ICC (w tym samodzielne wykonywanie profili ICC).
prowadzi: Andrzej Daniluk – od wielu lat specjalizuje się w digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego. Współtworzył wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, pracował w projektach digitalizacyjnych w m. in. Bibliotece Narodowej, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jako ekspert prowadzi też warsztaty i szkolenia z zakresu technik digitalizacji, obrazowania cyfrowego, metodologii digitalizacyjnych i norm jakości odwzorowań cyfrowych.
data: 17–18 stycznia 2024 (środa–czwartek), godz. 10.00–14.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/digitalizacja-jak-zbudowac-proces-jak-zaplanowac-projekt-2/