poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Dlaczego warto przyłączyć się i skorzystać z atrakcji przygotowanych podczas tegorocznej edycji Dni Twierdzy Kraków.

Czym był rewers demolacyjny, skąd wziął się specyficzny układ uliczny Krakowa, czym była kolej obwodowa? To tylko kilka pytań związanych z Twierdzą Kraków, na które będzie można poznać odpowiedź podczas tegorocznej, drugiej już, edycji Dni Twierdzy Kraków.

Choć to wydarzenie to nie tylko opowieść historyczna, ale przede wszystkim okazja do odwiedzenia ponad trzydziestu obiektów fortyfikacyjnych i innych założeń militarnych na terenie Krakowa i w gminach do niego przyległych, zobaczenia ich w towarzystwie przewodników, którzy są prawdziwymi pasjonatami Twierdzy Kraków. Warto skorzystać z ich ogromnej wiedzy, by odkryć tajemnicę dawnego Krakowa i okolic.

To cenne dziedzictwo materialne i intelektualne, które swój początek ma przecież w czasach wieków średnich. W programie przewidujemy udostępnianie nie tylko obiektów bezpośrednio posiadających funkcje obronne, ale także wszystkich innych, które pełnić miały role wsparcia takich działań, jak obszary zaplecza logistycznego, koszary czy lotnisko.

W dniach Twierdzy Kraków partneruje nam wiele krakowskich instytucji kultury, inicjatyw prywatnych i stowarzyszeń. Są z nami: Muzeum Kościuszkowskie, Zarząd Budynków Komunalnych, Zarząd Zieleni Miejskiej, Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Ognisko TKKF „Przyjaciel Konika”, Fort „Kleparz”, Centrum Kultury Podgórza, Muzeum Krakowa, Muzeum Podgórza, Muzeum Politechniki Krakowskiej, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Fundacja Pełna Życia, Muzeum Fotografii MUFO, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Archiwum Narodowe w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin W tej edycji dołączyli do nas nowi partnerzy: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Spraw Woskowych.

Chcieliśmy, aby tegoroczne Dni Twierdzy Kraków obfitowały w wyjątkowe wydarzenia. W programie przewidujemy udostępnianie nie tylko obiektów bezpośrednio posiadających funkcje obronne, ale także wszystkich innych, które pełnić miały role wsparcia takich działań, jak obszary zaplecza logistycznego, koszary czy lotnisko. Przez 10 dni czeka na Państwa ponad 60 wyjątkowych wydarzeń dla najmłodszych, dorosłych, seniorów i całych rodzin. Każdy na pewno znajdzie ciekawą dla siebie atrakcję. Nie tylko historyczną, bo przecież tereny wokół fortów i innych budowli obronnych są pełne zieleni i przestrzeni idealnych na relaks i rekreację. 

Serdecznie zapraszamy na II Dni Twierdzy Kraków!

Tegoroczna edycja Dni Twierdzy Kraków jest organizowana od 8 do 17 września 2023 r. przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Muzeum Armii Krajowej.

Źródło: Muzeum Armii Krajowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...