piątek, 8 listopada, 2024

Dni Koszalina

Na tegoroczne Dni Koszalina, obok kilku propozycji „stacjonarnych”, czyli w muzealnych murach, szykujemy wyjątkową atrakcję wyjazdową. Będzie to wycieczka na stanowisko z kamiennymi kręgami w pobliżu wsi Pławno (gm. Czaplinek). Zaplanowaliśmy ją na sobotę 27 maja.

To niezwykłe miejsce, od kilku sezonów badane przez naszych archeologów, rozpoznane zostało jako cmentarzysko Gotów, z charakterystycznymi kamiennymi kręgami, które koszalinianie znają już z nieodległej Grzybnicy. Pławno, skryte w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczym otoczeniu lasu, niedaleko jeziora Krzemno, jest jednak trudniej dostępne, wciąż jeszcze słabiej przebadane, a zatem bardziej tajemnicze. Z okazji Dni Koszalina, wspólnie ze stowarzyszeniem Rewilding Oder Delta, działającym na rzecz ochrony środowiska oraz propagującym turystykę przyrodniczą i kulturową, postanowiliśmy pokazać je koszalinianom. Naszymi partnerami w tym przedsięwzięciu są: ww. wspomniane stowarzyszenie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starym Kaleńsku.
Uczestnicy naszej wycieczki wyjadą autokarem z Koszalina o godz. 8.00, aby ok. 10.30 dotrzeć do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starym Kaleńsku. Tam nasz archeolog dr Andrzej Kasprzak przedstawi wykład połączony z prezentacją multimedialną nt. fenomenu kamiennych kręgów. Następnie wyruszą na dwukilometrowy spacer pod opieką członków stowarzyszenia, którzy zapoznają ich z przyrodniczym dziedzictwem regionu. Po dotarciu na stanowisko wędrowcy wysłuchają opowieści dr. Kasprzaka o tym niezwykłym miejscu, przeprowadzonych tam badaniach i planach na przyszłość. Później już tylko wędrówka z powrotem do Starego Kaleńska, obiad i powrót autokarem do Koszalina (ok. 17.30).

Ponieważ mamy jeszcze wolne miejsca w busie, będziemy wdzięczni za poinformowanie Państwa odbiorców o możliwości wzięcia udziału w wycieczce. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z dr. Andrzejem Kasprzakiem (kasprzak@muzeum.koszalin.pl; tel. 94 343 20 11). W zgłoszeniu powinny znaleźć się imię, nazwisko i nr PESEL. Uczestnictwo w wyjeździe jest bezpłatne; osoby planujące zjeść obiad w OSIR w Starym Kaleńsku powinny jednak uprzednio zgłosić ten zamiar oraz zabrać ze sobą 30 zł. Można też dojechać do Starego Kaleńska własnym samochodem i tam dołączyć do wycieczki (i tutaj prosimy jednak o uprzednie zgłoszenie zamiaru przyjazdu u pana Andrzeja Kasprzaka).

Podczas Dni Koszalina zapraszamy też oczywiście do naszego Muzeum! Jak zwykle proponujemy bezpłatne zwiedzanie, okraszone dodatkowymi atrakcjami. W siedzibie przy ul. Młyńskiej będzie to mini wystawa sprzętów pochodzących ze zbiorów Działu Etnografii, a związanych z domowym przetwórstwem żywności, natomiast w Zagrodzie Jamneńskiej – prezentacja starych żelazek i sprzętów do prania, połączonych (o ile pogoda pozwoli) z plenerową nauką prania w balii i na tarze.

tekst: Monika Szumowska-Chrabin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...