środa, 30 kwietnia, 2025

Dofinansowanie dla Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Getta Warszawskiego podpisało umowę z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie ze środków europejskich z programu FEnIKS projektu pn. „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki – części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego”.

Projekt zakłada m.in.:

  • utworzenie docelowej siedziby Muzeum poprzez rewitalizację i adaptację dwóch budynków zabytkowych – dawnego szpitala i laboratorium na nowe funkcje – Wystawy Stałej oraz Centrum Edukacyjnego, wraz z realizacją nowych kubatur naziemnych i podziemnych pod dziedzińcem wewnętrznym kompleksu Muzeum,
  • realizację ekspozycji Wystawy Stałej, wraz z konserwacją oraz digitalizacją muzealiów, archiwaliów, judaików,
  • stworzenie Mediateki – części wystawy stałej o charakterze innowacyjnym i uzupełniającym, umożliwiającej nowe oraz immersyjne formy korzystania z kultury, wraz z uwzględnieniem rozwiązań dla osób z różnymi formami niepełnosprawności i neuroróżnorodnych,
  • różnorodne działania kulturalne, wystawiennicze i edukacyjne z partnerami z innych państw oraz podnoszenie kompetencji pracowników Muzeum w różnych obszarach muzealniczych.

Projekt ma charakter wieloaspektowy i kompleksowy, dzięki czemu Muzeum będzie prowadzić stałą działalność kulturalną i edukacyjną.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021 – 2027 (FEnIKS).

Wysokość dofinansowania z EFRR: 57 423 828,88 PLN

Całkowita wartość projektu: 323 879 688,83 PLN

Projekt realizuje cel Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej, czyli wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne. Ponadto projekt przewiduje rozwiązania efektywności energetycznej i odpowiadające wyzwaniom zielonej gospodarki, stosuje zasady Nowego Europejskiego Bauhausu, wspiera transformację cyfrową oraz stosuje „Europejskie Zasady Jakości dla finansowanych przez UE interwencji o potencjalnym wpływie na dziedzictwo kulturowe”.

MARTA GRZEGORCZYK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...